Wybór drzewa

Przede wszystkim musisz wybrać „właściwe” drzewo. Jego pień musi być nienaruszony, bez śladów uszkodzeń. Nie warto kupować świerka, który jest zbyt wysoki, potrzebuje dużo wilgoci i składników odżywczych, których nie może otrzymać poza glebą. Gałęzie powinny być wystarczająco elastyczne, nie suche ani kruche. Igły świeżej choinki mają intensywny zielony odcień, elastyczność i silny zapach.

Prawidłowa instalacja

Zakupiony świerk najlepiej jest instalować nie na statywie lub krzyżu, ale w wiadrze wypełnionym mokrym piaskiem lub wodą. W takim przypadku drzewo otrzyma niezbędną wilgoć, a proces wysychania spowolni się. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na użycie krzyża, dolną część lufy można owinąć miękką szmatką lub watą, aby dodatkowo okresowo zwilżyć materiał.

Aby zainstalować świerk, wybierz najfajniejszy pokój w swoim mieszkaniu lub domu. I umieść choinkę jak najdalej od wszystkich źródeł ciepła: baterii, grzejników, kominka, pieca i piekarnika.

Po zakupie choinki nie należy od razu zabierać jej do domu. Pozostaw ją na chwilę w chłodnym pomieszczeniu (na przykład na balkonie), aby się zaaklimatyzowała. Dobrym pomysłem jest również lekkie przycięcie pnia, aby usunąć warstwę żywicy, która zatyka pory i zapobiega przedostawaniu się wilgoci. Możesz również lekko odsłonić pień 10-15 cm od krawędzi i usunąć dolne małe gałęzie.

Dodatkowe środki

Istnieją inne sztuczki, które mogą przedłużyć twoją choinkę. Pierwszy to roztwór aspiryny. W trzech litrach wody rozcieńcza się 5-7 pokruszonych tabletek kwasu acetylosalicylowego. Do tego roztworu można również dodać 5 łyżek cukru lub mniej więcej taką samą ilość soli (lub dwa składniki na raz). Aspiryna zabije szkodliwe bakterie, sól zatrzyma wilgoć w pniu, a cukier zapewni pożywienie.

Drugi sposób to roztwór kwasu cytrynowego. 3 łyżeczki rozpuścić w 3 litrach wody. Do tego roztworu można również dodać łyżkę pokruszonej kredy lub krystalicznej żelatyny. Ten środek oczyści świerk ze szkodników i zatrzyma wilgoć w pniu. Trzeci sposób to gliceryna. Jedną łyżeczkę dodaje się do jednego litra wody.

Te proste wskazówki pomogą Ci jak najdłużej cieszyć się pięknem i świeżością żywego świerku!

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: ANDRZEJ DUDA POGRĄŻONY W GŁĘBOKIM SMUTKU. PREZYDENT ZDRADZIŁ POWÓD SWOJEGO STANU W INTERNECIE. OSTATNIE DNI TO DLA NIEGO NIEZWYKLE TRUDNY CZAS

O tym się mówi w Polsce: CZY NAJSTARSI POLACY MOGĄ SIĘ SPODZIEWAĆ NOWEGO PROGRAMU WSPARCIA? TO JUŻ POTWIERDZONE! BĘDZIE ZUPEŁNIE NOWA POMOC DLA SENIORÓW. MOWA O 40 MLN ZŁOTYCH

O tym się mówi na świecie: KSIĘŻNA DIANA ZŁAMAŁA KRÓLEWSKIE TRADYCJE ŚWIĄTECZNE PODCZAS PIERWSZYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA Z KRÓLOWĄ ELŻBIETĄ II. CO SIĘ STAŁO