Jajka to bardzo popularne produkty, które nie tylko bezpośrednio spożywamy w różnych formach (sadzone, gotowane, w koszulkach, na miękko i twardo…), ale także dodajemy do potraw, np. sałatek, do ciast, naleśników i omletów, a także jako część panierki do np. kotletów. Zazwyczaj wykorzystujemy żółtko i białko, a skorupki trafiają do kosza.

Jednak warto mieć świadomość, że one również mają niesamowite właściwości i można z powodzeniem je wykorzystać. W jaki sposób?

Skorupki jaj, czyli najlepszy nawóz

Warto zauważyć, że zwykle niesłusznie wyrzucamy skorupki od jajek. Można wykorzystać je na różne sposoby. Jednym z nich jest przygotowanie naturalnego nawozu do naszych roślin.

Skorupki od jajek. Źródło: Youtube
Skorupki od jajek. Źródło: Youtube

Jak dokładnie przygotować nawóz, który pomoże naszym roślinom dobrze się rozwijać? Instrukcję przygotował portal Deccoria.

Warto przede wszystkim zaznaczyć, że nawóz ze skorupek jaj świetnie sprawdzi się do wszystkich typów roślin, nie tylko w naszym ogródku, ale także w domu. Dzięki selenowi, cynkowi, miedzi oraz węglanowi wapnia tak przygotowana odżywka wzmocni nasze rośliny, pozwoli im na dłuższe życie.

Należy mieć na uwadze, że skorupki od jaj rozkładają się 2-3 lata. Jest to o tyle ważne, że jeśli wykorzystamy je jako nawóz do roślin, będzie trzeba nieco odczekać, zanim oddadzą cenne związki. By przyspieszyć cały proces, a także nie narażać rośliny na infekcje bakteryjne, należy umyć skorupki i wyparzyć w piekarniku – przez 10 minut w 100 stopniach. Później pozostaje rozgniecenie ich lub – i to polecamy – zmielenie.

Można je wykorzystać również jako minidoniczki przy wykonywaniu rozsad.

Skorupki od jajek. Źródło: Youtube
Skorupki od jajek. Źródło: Youtube

Warto pamiętać także, że i w przypadku skorupek od jaj można przedobrzyć, a zbyt duże ilości wapnia mogą zahamować rozwój roślin. Dlatego do doniczki powinno się dodawać 1-2 łyżki stołowe nawozu w formie pyłu.

Skorupki od jaj poradzą sobie także jako nawóz płynny, zalane ciepłą wodą i pozostawione na 1-2 tygodnie w ciemnym i przewiewnym miejscu sprawdzą się do podlewania roślin. Należy pamiętać, by po upływie wymaganego czasu odcedzić wodę i to nią podlać kwiaty. Sprawdzi się to szczególnie wśród storczyków.

Przypomnij sobie o… WIEŚCI NA TEMAT NADCHODZĄCYCH DNI NIE SĄ NAJLEPSZE. PRZED NAMI DOŚĆ SPORE ZAŁAMANIE POGODY

Jak informował portal Życie: GDAŃSK: URZĘDNICY WPROWADZĄ DALSZE ZMIANY DO ŚRÓDMIEJSKIEJ STREFY PŁATNEGO PARKOWANIA. KTÓRE ZAPISY ULEGNĄ MODYFIKACJI

Portal Życie pisał również o… NIEBAWEM ROZPOCZNĄ SIĘ PRACE NAPRAWY USZKODZONEGO RUROCIĄGU W WARSZAWIE. RAFAŁ TRZASKOWSKI WYZNACZA TERMIN ZAKOŃCZENIA PRAC