Jajka to bardzo popularne produkty, które nie tylko bezpośrednio spożywamy w różnych formach (sadzone, gotowane, w koszulkach, na miękko i twardo…), ale także dodajemy do potraw, np. sałatek, do ciast, naleśników i omletów, a także jako część panierki do np. kotletów. Zazwyczaj wykorzystujemy żółtko i białko, a skorupki trafiają do kosza.

Jednak warto mieć świadomość, że one również mają niesamowite właściwości i można z powodzeniem je wykorzystać. W jaki sposób?

Skorupki od jajek. Źródło: j8.pl
Skorupki od jajek. Źródło: j8.pl

Sposoby na wykorzystanie skorupek od jaj

Portal Styl przypomina, że zwykle niesłusznie wyrzucamy skorupki od jajek. Można wykorzystać je na różne sposoby. Jeden z nich to wymieszanie ich z ziemią od kwiatów doniczkowych – są doskonałym nawozem. Jednak mają jeszcze więcej dobroczynnych właściwości.

Nie każdy wie, że skorupki jajem mogą… wybielać ubrania! Należy je zmielić, np. w młynku do kawy lub ręcznie, w moździerzu, i schować do płóciennego woreczka, a ten wrzucić do pralki z ubraniami. Później pozostaje tylko dodać proszek, płyn lub kapsułki do prania i wyprać. Ubrania będą śnieżnobiałe!

Można używać ich także jako suplementu diety, gdyż mają dużo dobrze przyswajalnego wapnia, cynku, miedzi oraz fluoru. Wystarczy je zmielić i dodawać do jedzenia.

Skorupki od jajek. Źródło: tipy.pl
Skorupki od jajek. Źródło: tipy.pl

To jeszcze nie koniec korzyści wynikających z jedzenia skorupek od kurzych jaj. Według naukowców są one także pełne białka o antybakteryjnym działaniu. Wystarczy tylko jedna łyżeczka zmielonych skorupek jajka dziennie, by skorzystać z ich dobroczynnych właściwości. Nawet ich nie poczujemy, jeśli przed dodaniem do jedzenia będą odpowiednio mielone!

Skusicie się na wypróbowanie wspomnianych sposobów?

Przypomnij sobie o… MIĘSO ZA GROSZE DOSTĘPNE W POPULARNEJ SIECI HANDLOWEJ. DO SKLEPÓW USTAWIAJĄ SIĘ KOLEJKI, A TO NIE JEDYNA OGROMNA PROMOCJA

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: OTWARTO NOWĄ PLAŻĘ I KĄPIELISKO. DZIAŁA OD CZWARTKU 13 SIERPNIA

Portal Życie pisał również o… OD SOBOTY 15 SIERPNIA CZEKAJĄ NAS NOWE OBOSTRZENIA. CZY ONE TEŻ BĘDĄ MIAŁY WPŁYW NA FUNKCJONOWANIE PLACÓWEK MEDYCZNYCH