Jak podaje portal "Fakt", koniec lata to czas, kiedy powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi nieco uwagi. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wiosną nasz przydomowy kawałek zieleni będzie zachwycał. Przypominamy, jakie zabiegi powinniśmy wykonać za nim rozpocznie się jesień.

Czas zadbać o trawnik

Dla osób, które nie posiały trawy na przełomie kwietnia i maja, wrzesień jest idealnym momentem na wykonanie tej czynności. Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać jest przygotowanie podłoża. Usuwamy wszystkie chwasty, korzenie oraz obumarłe rośliny.

Po 2-3 tygodniach należy przekopać ziemię (ręcznie lub przy użyciu glebogryzarki), wyrównać ją, a następnie podlać i wywalcować. Na tak przygotowanej ziemi możemy zasiać trawę lub skorzystać ze znacznie wygodniejszego rozwiązania, jakim jest trawnik z rolki.

Pixabay

Przycinanie i zbieranie

To ostatni dzwonek na przycięcie drzew, krzewów oraz żywopłotów. Należy to zrobić zanim temperatur spadną, by dać szansę pędom na zdrętwienie przed zimą.

Wrzesień to idealny moment na zebranie warzyw korzeniowych takich jak: marchewka, buraki, pietruszka czy seler. Po zebraniu wszystkich ziemię należy przekopać. Część jabłek, gruszek i śliw można już spokojnie zbierać. Zebrać moża także wczesne odmiany winogron.

Zbierz gnijące na ziemi owoce, które zakwaszają glebę. Po ich uprzątnięciu pamiętajmy o bardzo dokładnym wygrabieniu podłoża.

Pixabay

Jeśli masz oczko wodne w ogrodzie

Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się oczko wodne wyjmijmy z niego wrażliwe na niskie temperatury rośliny i umieśćmy w akwarium w ciepłym miejscu. Zadbać należy o ozdobne ryby. Z płytkich zbiorników należy opróżnić wode.

Pixabay

W przypadku głębszych oczek wodnych należy odłowić gatunki egzotyczne. Nie należy zapomnieć o wyjęciu z wody suchych liści.

A jak wy przygotowujecie swoje ogrody na nadchodzącą jesień?

To też może cię zainteresować: Storczyk kwitnący niemal bez przerwy? To możliwe. Jak dbać o orchidee, by zachwycały swoimi kwiatami

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Historia tej nietypowej pary dosłownie zdumiewa! Mężczyzna walczył kilka lat o zmianę liczącego ponad 500 lat prawa, aby móc ożenić się z teściową

O tym się mówi: Kinga Duda została ważnym doradcą w Kancelarii Prezydenta. W sprawie wypowiedział się Bronisław Komorowski, nie jest zachwycony tym pomysłem