Storczyki zaliczają się do najbardziej popularnych kwiatów doniczkowych. Aby kwitły przez cały rok, potrzebują jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Gdy odpowiednio dba się o te kwiaty, kwitną niemal przez cały rok. Potrzebują jedynie krótkiej przerwy i wypuszczą kwiaty od nowa.

Orchidee, inaczej storczyki, pochodzą z dżungli, gdzie rosną w koronach tropikalnych drzew. Świetnie sprawdzają się jako rośliny domowe, ponieważ są niezwykle okazałe.

Istnieją tysiące odmian storczyków. Najczęściej spotykany jest falenopsis. Wygląda zjawiskowo, kiedy ma wiele kwiatów.

Storczyki mają niezwykłe właściwości. Screen: mojstorczyk.pl
Storczyki mają niezwykłe właściwości. Screen: mojstorczyk.pl
Storczyki mają niezwykłe właściwości. Screen: mojstorczyk.pl

Co zrobić, by storczyki kwitły niemal nieustannie?

Czasem jednak, gdy storczyki przekwitną, trzeba zrobić coś, by ponownie wypuściły pędy kwiatowe. Jak tego dokonać? Jest kilka prostych sposobów.

Jak podaje portal Polki, storczyk kwitnie przeciętnie 2-3 miesiące, a później – zależnie od pielęgnacji. O czym pamiętać, by cieszyć się kolejnymi kwiatami?

Przede wszystkim warto pamiętać o pędach. Są dwie szkoły – jedna twierdzi, że powinno się przyciąć pęd kwiatowy nad trzecim oczkiem, by rozgałęził się i zakwitł, inni z kolei zalecają po prostu obserwację. Co jednak, by storczyk zaczął wypuszczać kolejny pęd?

Polecanym sposobem jest podlewanie orchidei wywarem z czosnku. W przypadku zaś, gdy pęd zaschnie nie na końcu, a np. w połowie, warto uciąć jego zaschniętą część. Jeśli uschnie cały – uciąć go w całości i czekać na nowy. Czasami jednak pęd nie zasycha, a roślina wypuszcza pąki właśnie na nim.

W przypadku, gdy storczyk nie kwitł już od kilku miesięcy, należałoby zwiększyć różnicę temperatur między dniem a nocą, np. wystawiając go na balkon w cieplejszym okresie.

Warto pamiętać także, że storczyki lubią umiarkowane światło, najlepiej od wschodniej strony, a czasem także od północy.

Storczyki. Źródło: Youtube
Storczyki. Źródło: Youtube
Storczyki. Źródło: Youtube

Jeśli storczyki nie kwitną zimą, warto ustawić je w miejscu, w którym jest temperatura 15-18 stopni Celsjusza. Taki spoczynek w chłodniejszym miejscu powinien trwać 5-8 tygodni. Dzięki temu roślina po okresie spoczynku powinna zakwitnąć szybciej.

Warto korzystać także z nawozu – jednak z umiarem, najlepiej mieć specjalny nawóz do storczyków i korzystać z niego co 2-3 tygodnie, w takich proporcjach, jakie zaleca producent. W czasie spoczynku nie należy nawozić tych kwiatów.

Przypomnij sobie o… WARSZAWA: PRZED BLOKIEM STAŁO AŻ SIEDEM KARETEK. ŚWIADKOWIE ZDARZENIA ZAPAMIĘTAJĄ TEN DZIEŃ NA DŁUGO. CO TAKIEGO SIĘ TAM STAŁO

Jak informował portal Życie: KIEDY WRESZCIE UDA NAM SIĘ OPANOWAĆ EPIDEMIĘ KORONAWIRUSA? WICEMINISTER ZDROWIA ZABRAŁ GŁOS W TEJ SPRAWIE