W ciepłych miesiącach na ugryzienia owadów muszą szczególnie uważać osoby uczulone na jad nie tylko pszczół, os czy szerszeni, ale również wszystkie osoby, które np. poruszają się często na lasach. Tam bowiem można spotkać żmiję zygzakowatą, która jest w stanie dotkliwie nas pokąsać, a jej jad jest niebezpieczny dla człowieka.

Na terenie Polski występują również pająki, które mogą zrobić nam sporą krzywdę. Jak zachowywać się w przypadku, gdy zostaniemy pogryzieni i zaczynamy czuć się źle?

Jak również postępować w sytuacji, gdy ukąszeniu bądź użądleniu ulegnie ktoś z naszego bliskiego otoczenia w naszym towarzystwie?

Sposoby na udzielenie pomocy i ratunku osobie po użądleniu owada bądź ugryzieniu przez np. węża!

Jak informuje serwis Interia, jeśli mamy uczulenie na jad to taka sytuacja może się dla nas skończyć wstrząsem anafilaktycznym, który szybko postępując, doprowadza do śmierci. Najczęściej jednak po ugryzieniu czy ukąszeniu zostają swędzące bąble i ból. Jak sobie radzić w sytuacjach, gdy spotkamy się z owadem, kleszczem czy wężem?

Co zrobić w przypadku pokąsania przez pszczołę? Należy wyciągnąć pęsetą lub paznokciem żądło nie naciskając na torebkę jadową na jego końcu, gdyż wtedy więcej substancji wejdzie w ranę. Miejsce użądlenia trzeba przemyć wodą z sodą oczyszczoną bądź mydłem lub przyłożyć plaster cebuli i zimny kompres.

W przypadku osy, która nie zostawia żądła w ranie trzeba ją przemyć roztworem kwaśnym, np. woda z octem lub cytryną, a potem przyłożyć zimny kompres.

Jeśli zauważymy kleszcza to najlepiej będzie, jeśli usunie go lekarz. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości to należy go usunąć samodzielnie za pomocą pęsety lub specjalną pompką z apteki.

Trzeba go wyciągnąć zaraz przy skórze bez okręcania, jednym ruchem. Kleszcza nie wolno smarować olejami, kremami, alkoholem, benzyną, ponieważ dusimy go w ten sposób, a on w panice może wpuścić do rany swoją ślinę z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Co ze żmiją zygzakowatą? Po ukąszeniu zostają w miejscu ugryzienia dwie ranki oddalone od siebie na centymetr. Wówczas należy ograniczyć ruch ciała, by spowolnić działanie jadu, później wezwać kartkę i okryć pokąsanego kocem. Przemyć ranę wodą z mydłem i zdjąć biżuterię, jeśli żmija ukąsiła w tych miejscach. Warto przyłożyć woreczek z lodem lub zimny kompres. Opatrunek jest zabroniony, nie wolno również wysysać jadu.

Co z komarami, pluskwami czy meszkami? Nie drapiemy tych miejsc, aby nie doprowadzić do nadkażeń bakteryjnych. Warto stosować środki na ukąszenia, dostępne w aptece lub drogerii.

Jak informował portal "Życie": NOWE RESTRYKCJE NA POLSKICH WESELACH. ZASADY, KTÓRE MAJĄ ZOSTAĆ WPROWADZONE NIE UCIESZĄ MŁODYCH POLAKÓW, DZIADKOWIE MOGĄ MIEĆ ZAKAZ ZABAWY

Przypomnij sobie: SANEPID PILNIE POSZUKUJE UCZESTNIKÓW MSZY, MOGĄ BYĆ ZARAŻENI. W NABOŻEŃSTWIE BRAŁA UDZIAŁ OSOBA Z KORONAWIRUSEM

Portal "Życie" pisał również: KIEROWCY MUSZĄ MIEĆ SIĘ NA BACZNOŚCI, POSIADACZE PRAWA JAZDY NIE UNIKNĄ PEWNEGO OBOWIĄZKU. ZAPŁATA BĘDZIE OBLIGATORYJNA