Jeszcze do niedawna posiadanie prawa jazdy wiązało się z tym, że miało ono datę ważności. Zatem, co jakiś czas trzeba było się stawiać w urzędzie, aby dokonać aktualizacji dokumentu.

Jak donosi Pikio, w zeszłym roku nastąpiła zmiana wzoru prawa jazdy, co wiąże się z koniecznością wymiany dokumentu przez wszystkich kierowców, nawet tych, którzy do tej pory nie musieli sprawdzać daty ważności, bo mieli dokument bezterminowy. Oznacza to dość spore koszty.

Kierowcy w Polsce będą musieli wymienić prawo jazdy. Będzie się to wiązało z wniesieniem obowiązkowej opłaty

Najpierw, na wymianę prawa jazdy będą musieli się skierować posiadacze dokumentów z datą ważności. Chodzi głównie o grupę kierowców, którzy uzyskali uprawnienia do jazdy po 18 stycznia 2013 roku, a także kierowcy, którzy za względu na stan zdrowia muszą odnawiać badania lekarskie.

Ci kierowcy, którzy posiadają dokumenty bezterminowe będą mieli więcej czasu na wypełnienie tej formalności. W ich przypadku wymiana prawa jazdy nastąpi najwcześniej w 2028 roku. Natomiast ostateczna data wymiany dokumentów to 2033 rok.

Z prawa jazdy, dokładnie tak samo jak w przypadku dowodów osobistych, zniknie nasz adres zamieszkania, co będzie ułatwieniem dla osób, które często się przeprowadzają lub planują przeprowadzkę. Kierowcy którzy będą musieli wymienić prawo jazdy w najbliższym czasie muszą udać się do urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania.

Wymiana prawa jazdy będzie kosztowała co najmniej 100,50 zł. Jeśli natomiast nie posiadamy aktualnego zdjęcia trzeba będzie wybrać się do fotografa, co będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami. Poza tym wymiana dokumentu ma związek również z powtórzeniem badań lekarskich, co także wiąże się z dodatkową opłatą.

W podsumowaniu wszystkich wydatków nowe prawo jazdy będzie kosztowało średnio jakieś 300 zł. Taka suma dla sporej części Polaków to dość duży wydatek, jednak obowiązkowy. Co trzeba mieć, aby złożyć prośbę o wydanie nowego prawa jazdy?

To wypełniony wniosek, który znajduje się na stronach internetowych właściwych nam urzędów, kolorowe zdjęcie wymiarze 35x45 mm, ksero posiadanego dokumentu uprawniającego do jazdy, który za niedługo straci ważność, a także oświadczenie o zgodności z prawdą składanego wniosku i potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu, a także opłaty ewidencyjnej.

To może stanowić spory wydatek dla domowego budżetu.

fot. Wikipedia

Jak informował portal "Życie": MĘŻCZYZNĘ SPOD JAKIEGO ZNAKU ZODIAKU WYBRAĆ, ABY MIEĆ WIERNEGO MĘŻA? PIĘCIU WARTO PRZYJRZEĆ SIĘ BLIŻEJ, PRAKTYCZNIE NIGDY NIE ZDRADZAJĄ

Przypomnij sobie: NIEZWYKLE ZASKAKUJĄCY WIDOK. JAROSŁAW KACZYŃSKI ZAMIEŚCIŁ W OKNIE SWOJEGO DOMU COŚ NIESŁYCHANEGO. INTERNAUCI SĄ ZDZIWIENI

Portal "Życie" pisał również: WIELU SENIORÓW BĘDZIE ZADOWOLONYCH. W KILKU PROSTYCH KROKACH MOŻNA UBIEGAĆ SIĘ O WYŻSZE ŚWIADCZENIA EMERYTALNE