Storczyki zaliczają się do najbardziej popularnych kwiatów doniczkowych. Aby kwitły przez cały rok, potrzebują jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Gdy odpowiednio dba się o te kwiaty, kwitną niemal przez cały rok. Potrzebują jedynie krótkiej przerwy i wypuszczą kwiaty od nowa.

Orchidee, inaczej storczyki, pochodzą z dżungli, gdzie rosną w koronach tropikalnych drzew. Świetnie sprawdzają się jako rośliny domowe, ponieważ są niezwykle okazałe.

Istnieją tysiące odmian storczyków. Najczęściej spotykany jest falenopsis. Wygląda zjawiskowo, kiedy ma wiele kwiatów.

Jak ożywić orchideę, screen Google
Jak ożywić orchideę, screen Google
Jak ożywić orchideę, screen Google

Jak dbać o storczyka, by cały czas kwitł?

Jak wiadomo, storczyki wyglądają niesamowicie ze swoimi różnobarwnymi, atrakcyjnymi kwiatami. Jednak w czasie, gdy te przekwitną, rośliny sporo tracą na swoim wyglądzie. Co zrobić, by kwitły jak najdłużej i jak najczęściej?

Jak podaje portal WP, często brak kwiatów to wina błędnej pielęgnacji storczyków. Warto poznać jej podstawowe zasady.

Storczyki powinny mieć zapewnione umiarkowane oświetlenie, stanowisko ciepłe w dzień i chłodne w nocy, a także wilgotne powietrze.

Nie należy zapominać o odpowiednim podlewaniu – co około 10 dni, obficie, miękką wodą w pokojowej temperaturze. Można wstawić roślinę do miski albo wanny, podlać ją i po odcieknięciu nadmiaru ponownie wstawić storczyk do osłony.

Co około miesiąc powinno się przetrzeć liście orchidei wilgotną ścierką z kurzu. Nie powinien on mieć styczności z twardą wodą, gdyż mogą po niej pozostać białe plamy.

Storczyki. Źródło: Youtube
Storczyki. Źródło: Youtube
Storczyki. Źródło: Youtube

Warto pamiętać o zapewnieniu naszej roślinie jasnego stanowiska, jednak nie w bezpośrednim słońcu – gdy poparzymy storczyki lub po prostu damy im zbyt dużo światła, mogą nie zakwitnąć. Najlepiej umieścić storczyka na parapecie wschodniego okna, w przezroczystej doniczce, która przepuszcza światło.

Orchidee kochają wilgoć – wszystkie poza falenopsis. Gdy powietrze jest zbyt przesuszone, mogą nie kwitnąć – należy więc zapewnić im odpowiednią wilgotność, np. zraszając.

Warto zadbać także o podłoże odpowiednie dla storczyków, czyli nie zwykłą ziemię, a specjalną mieszankę dla tych roślin. Zwykle jest to mieszanka kory oraz włókien roślinnych.

Przypomnij sobie o… JAK NAPRAWDĘ WYGLĄDA MIASTECZKO RYDZYKA? DO SIECI WYCIEKŁY NIEPUBLIKOWANE DOTĄD ZDJĘCIA

Jak informował portal Życie: JAKIE ŻYCIE MA NAJMNIEJSZA DZIEWCZYNA NA ŚWIECIE. ILE WZROSTU MA TA ŚLICZNA TRZYLATKA

Portal Życie pisał również o… POMORSKIE: PRZEKROCZYLIŚMY TYSIĄC ZAKAŻEŃ W WOJEWÓDZTWIE. SŁUŻBY INFORMUJĄ O KOLEJNYCH KILKUDZIESIĘCIU PRZYPADKACH COVID-19