Choć coraz częściej dokonujemy zakupów bardzo świadomie i zwracamy uwagę na oznaczenia na produktach to rozróżnienie daty ważności od daty przydatności do spożycia zdecydowanie nie należy do łatwych zadań.

Okazuje się bowiem, że te pojęcia znacząco się od siebie różnią, co może mieć niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Spożycie produktu, który jest przeterminowany może sporo kosztować!

Jak odróżnić określenia „należy spożyć do” i „najlepiej spożyć przed”? Mają różne znaczenie!

Okazuje się, że nie wszystko produkty, których „data ważności” już przeminęła nie nadają się do jedzenia. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku nie samo oznaczenie dnia i miesiąca, a to, co jest wydrukowane przed.

Na czym polega napis „najlepiej spożyć do”? To oznaczenie jest spotykane na produktach o krótkim terminie ważności, czyli mięsie, rybach, nabiale, a także żywności przetworzonej, która jest przechowywana w chłodni.

Chodzi również o mrożonki. Jak informuje serwis Kuchnia WP, spożycie tych produktów po dacie ważności najpewniej będzie się wiązało z zatruciem pokarmowym. Gdy data przeminie, artykuł spożywczy trzeba zwyczajnie wyrzucić, aby nie ryzykować.

A co z oznaczeniem „najlepiej spożyć przed”? To hasło spotkamy na produktach suchych i suszonych – makaronach, kaszach, ryżu, herbatach, strączkach, konserwach, olejach i wielu innych artykułach o długim terminie ważności.

"Data wskazana na tych produktach będzie oznaczała gwarancję producenta o najwyższej jakości sprzedawanego produktu. Warto jednak wiedzieć, że żywność ta jest nadal bezpieczna do spożycia po upłynięciu terminu wybitego na opakowaniu" – tłumaczy serwis Kuchnia WP.

Produkty zbożowe mają bardzo długi termin ważności, nawet do kilku lat, jeśli prawidłowo je przechowujemy – w suchym, chłodnym miejscu i szczelnie zamknięte. Co jednak z innymi artykułami?

Produkty słone, słodkie, suszone bądź sfermentowane są żywnością o niskim ryzyku zatrucia i można je spożywać przez dłuższy czas. Warto jednak obserwować jak wyglądają po otwarciu opakowania.

Jak informował portal "Życie": NOWE RESTRYKCJE NA POLSKICH WESELACH. ZASADY, KTÓRE MAJĄ ZOSTAĆ WPROWADZONE NIE UCIESZĄ MŁODYCH POLAKÓW, DZIADKOWIE MOGĄ MIEĆ ZAKAZ ZABAWY

Przypomnij sobie: SANEPID PILNIE POSZUKUJE UCZESTNIKÓW MSZY, MOGĄ BYĆ ZARAŻENI. W NABOŻEŃSTWIE BRAŁA UDZIAŁ OSOBA Z KORONAWIRUSEM

Portal "Życie" pisał również: KIEROWCY MUSZĄ MIEĆ SIĘ NA BACZNOŚCI, POSIADACZE PRAWA JAZDY NIE UNIKNĄ PEWNEGO OBOWIĄZKU. ZAPŁATA BĘDZIE OBLIGATORYJNA