Niektóre zaczynają kwitnąć wiosną, ale głównie od początku czerwca do pierwszych silnych przymrozków jesiennych. Uprawiane w pomieszczeniach mogą kwitnąć przez cały rok.

Jak podaje "interia.pl", pelargonie nie są odporne na zimno i mróz, więc nie należy ich mylić z bardzo blisko spokrewnionym prawdziwym, wytrzymałym geranium - lub żurawiną - bylinami uprawianymi na zewnątrz przez cały rok.

Pelargonie są używane do dostarczania kolorowych ekspozycji na balkonach i na obrzeżach, wiszących koszach i wszelkiego rodzaju pojemnikach, a także w pomieszczeniach, w oranżeriach i szklarniach.

Jak uprawiać pelargonie

Pelargonie są ogólnie odporne na suszę i upały, ale giną z powodu niskich temperatur i silnych mrozów, dlatego jesienią należy je przenosić w chronione środowisko. Mogą kwitnąć przez cały rok, jeśli są przechowywane w temperaturze 10-13 ° C lub wyższej.

Zdecydowana większość pelargonii potrzebuje stanowiska w pełnym słońcu lub przynajmniej bardzo dobrym oświetleniu. Pelargonie królewskie preferują dużo światła, a pelargonie strefowe będą tolerować niewielki cień. W przypadku uprawy w pomieszczeniach, zapewnij trochę cienia przed palącym słońcem w południe. Aby obficie kwitnąć, potrzebują żyznej, wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej gleby.

Podczas uprawy w pojemnikach upewnij się, że używasz dobrego uniwersalnego kompostu.

Odmiany Pelargonium

Istnieje 6 różnych głównych typów pelargonii, a niektóre typy zawierają również podziały:

Pelargonie strefowe

YT

Są to krzaczaste, wyprostowane pelargonie z dużymi, pojedynczymi lub podwójnymi kwiatami, które są sadzone na rabatach lub uprawiane na zewnątrz w pojemnikach. Określenie „strefowe” odnosi się do ciemnych plam na liściach, z których wiele jest bardzo atrakcyjnych i ozdobnych.

Pelargonie bluszczowe

YT

Są to odmiany zwisające, o mięsistych liściach i pojedynczych lub podwójnych kwiatach w różnych kolorach, używane w wiszących koszach lub do obrzeży balkonów.

Pelargonie królewskie

YT

Wytwarzają pojedyncze, rzadko podwójne kwiaty, na ogół w odcieniach różu lub fioletu lub bieli na większych, bardziej krzaczastych roślinach. Zwykle uprawia się je na zewnątrz w pojemnikach lub na wystawach wewnętrznych.

Pelargonie anioła

YT

Są podobne do pelargonii królewskiej, ale są mniejsze, bardziej zwarte i krzaczaste.

Pelargonie o liściach pachnących

YT

Jak sugeruje ich nazwa, są one uprawiane głównie ze względu na ich silnie pachnące liście, chociaż wytwarzają również atrakcyjne małe, pojedyncze kwiaty. Liście mogą być również pstrokate i / lub wyraźnie klapowane lub ząbkowane. Unikalne pelargonie: wszelkie inne pelargonie, które nie należą do żadnej innej kategorii.

Lubisz troszczyć się o pelargonie?

O tym pisaliśmy: Michał Szpak przechodzi trudne chwile. Pewne zmiany mogą go drogo kosztować. O co chodzi

Zerknij: Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów? Jest na to specjalny patent, wiedzą o tym tylko ogrodnicy z doświadczeniem