Zdarza się, że chwilę przed ostatnimi zbiorami pomidorów przed nastaniem jesiennej pory na krzakach pozostają wciąż wykształcone, lecz niedojrzałe pomidory. Wtedy często zrywamy je po prostu i wekujemy w postaci sałatki z zielonych pomidorów.

Jeśli jednak nie mamy tego w planach, a nie chcemy wyrzucać uformowanych owoców do śmieci warto wprowadzić tzw. ogławianie pomidorów. Ten zabieg służy zwyczajnie przyspieszeniu dojrzewaniu owoców, aby móc je zebrać i zjeść.

Choć wydaje się to nienaturalne to wyhodowany w ten sposób pomidor nie traci nic ze swojego dobra, jest tak samo smaczny, pełen składników odżywczych.

Ogławianie pomidorów – jak wygląda taki zabieg i po co się go wykonuje?

Czasem tuż przed jesienią pomidory na krzewach nie zdążą dojrzeć do zbiorów. Nie chcąc niszczyć owocni można zastosować zabieg ogławiania pomidorów. Na czym on polega? To po prostu przyspieszanie dojrzewania!

Aby ogłowić krzak pomidorów, trzeba pozbyć się nadmiaru zielonych części. W ten sposób ułatwiamy roślinie skupienie się na wytwarzaniu i dojrzewaniu plonu, a nie utrzymywaniu rośnięcia niejadalnych elementów. W chwili, gdy pomidory wytworzą już zawiązki wszystkich owoców, trzeba pozbyć się części pędów. Chodzi o „roślinną ekonomię”.

Aby przeprowadzić zabieg ogławiania trzeba uciąć wierzchołek, znajdujący się nad ostatnią kwitnącą przyszłą kiścią owoców. Tak samo odcinamy pędy, na których nie ma kwiatów, ani owoców. Aby ułatwić słońcu dostęp do pomidorów trzeba również usunąć osłaniające je liście.

To wszystko – zabieg jest niezwykle prosty, a jednocześnie niezwykle skuteczny. W ten sposób możemy cieszyć się pełnych plonów pomidorów z naszego ogrodu aż do jesieni. Nic się nie marnuje!

fot. Pxhere

Jak informował portal "Życie": POLACY BĘDĄ MUSIELI DOSTOSOWAĆ SIĘ DO NOWEGO ZAKAZU. NIE OBEJMIE ON WSZYSTKICH, ALE I TAK JEGO KONSEKWENCJE SĄ DOTKLIWE, WŁAŚNIE WSZEDŁ W ŻYCIE

Przypomnij sobie: TADEUSZ RYDZYK POGRĄŻONY W GŁĘBOKIM SMUTKU. NAGŁA INFORMACJA ZBURZYŁA JEGO SPOKÓJ, ODESZŁA BLISKA MU OSOBA

Portal "Życie" pisał również: PODCZAS GRZYBOBRANIA MOŻNA DOSTAĆ MANDAT! NIEWIELE OSÓB O TYM WIE, CZYM MOŻNA SIĘ NARAZIĆ PODCZAS SPACERÓW PO LESIE