Odkąd media trąbią o wyjątkowym urodzaju grzybów w polskich lasach, mimo tego, że właściwy sezon grzybowy przypada na wrzesień amatorzy tych leśnych skarbów ruszyli na poszukiwania. Szturm grzybiarzy z koszykami może jednak nie skończyć się dla wielu pozytywnie, gdyż wiele osób nieświadomie łamie przepisy.

Okazuje się, że nie to zebranie trujących grzybów to nie jedyny problem, który czyha na nas w lasach.

Istnieje wiele ważnych zapisów prawnych, których trzeba przestrzegać w trakcie grzybobrania. Przypomina o nich portal money.pl, cytowany przez Pikio.pl. Jeśli będziemy je łamać, nawet nieświadomie trzeba liczyć się z karą finansową w postaci mandatu. O co chodzi?

Podczas grzybobrania również należy przestrzegać prawa! Za co można dostać mandat w lesie?

Tysiące Polaków ruszyły na poszukiwania grzybów do polskich lasów, jednak niewiele osób wie, że w przypadku grzybobrania obowiązują ścisłe zasady właściwego zachowania. Inaczej można narazić się na mandat! Za co można dostać karę?

Jednym z istotnych dla grzybiarzy zapisów prawnych jest zakaz niszczenia grzybów i grzybni, co oznacza rozdzieranie runa bądź rozkopywania ściółki za pomocą narzędzi. Po czymś takim grzyb w tym miejscu już nie urośnie. Za złamanie tego zakazu można dostać nawet 500 złotych kary, wyjaśnia serwisowi Money.pl Anna Malinowska, rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych.

Za wjazd samochodem do lasu również czeka nas kara – to mandat do 500 złotych. Jeśli natomiast wedrzemy się pojazdem spalinowym do rezerwatu z portfela może nam zniknąć nawet tysiąc złotych!

Warto pamiętać o tych przepisach, by móc cieszyć się pysznymi grzybami i relaksem podczas grzybobrania nie narażając siebie na wysokie kary finansowe, a lasu na szkody!

fot. Pixabay

Jak informował portal "Życie": POLSKIE WŁADZE POSTANOWIŁY PRZEKAZAĆ NOWE ŚWIADCZENIE DODATKOWEJ GRUPIE POLAKÓW. PIENIĄDZE MOGĄ ZYSKAĆ TYSIĄCE OSÓB

Przypomnij sobie: ZASKAKUJĄCE POSTĘPOWANIE JEDNEJ Z SIECI HANDLOWYCH. KLIENCI NIE WIEDZĄ, CO TYM MYŚLEĆ, MAJĄ DOŚĆ TAKICH PRAKTYK

Portal "Życie" pisał również: UOKIK ROZPATRUJE DONIESIENIA W SPRAWIE PEWNEJ SIECI HANDLOWEJ. KLIENCI NIE WYTRZYMALI, POPROSILI O STOSOWNĄ REAKCJĘ SŁUŻB