Pobyt nad morzem to świetny moment na „rybkę” na obiad. Jakich gatunków ryb jednak unikać?

Eksperci określają to jasno – ryby morskie mają zdecydowanie więcej składników odżywczych niż ryby słodkowodne, gdyż najczęściej są po prostu tłustsze. Właśnie przez to zawierają znacznie więcej witaminy D i kwasów tłuszczowych Omega-3 w postaci DHA i EPA.

To niezwykle ważne dla właściwego działania organizmu, szczególnie dla układu krwionośnego i serca, a także dla kobiet w ciąży ze względu na rozwój mózgu i układu nerwowego u płodu.

Ryby powinny często jeść również osoby z problemami kojarzeniowymi, np. chorzy na Alzheimera. Warto jednak pamiętać, że ryba rybie nierówna. Które gatunki nam sprzyjają, a których powinniśmy się wystrzegać?

Gatunki ryb, które powinniśmy jeść i te, które lepiej omijać szerokim łukiem. Co zjeść podczas urlopu nad morzem?

Ryby, które warto włączyć do jadłospisu? Są to łosoś, ale tylko atlantycki bądź pacyficzny, gdyż norweskie łososie z hodowli czy łososie z Bałtyku zawierają mnóstwo niekorzystnych substancji, w tym metale ciężkie.

Świetny będzie również tuńczyk, ale biały, gdyż czerwony (błękitnopłetwy) żyje długo, przez co gromadzi metale ciężkie i dioksyny. Swojski śledź to również dobry pomysł, ale poławiany z Atlantyku, nie z Bałtyku.

Bezpieczne są również miruna, mintaj i halibut.

Których ryb unikać jak ognia? Pangi, tilapii, ryby maślanej, okonia nilowego i suma afrykańskiego. Dwie pierwsze hodowane są masowo, a w ich mięsie znajduje się morze rtęci, a także spore ilości omega-6, których i tak mamy w diecie nadmiar.

Ryba maślana zawiera natomiast niestrawne woski, które wywołują niestrawność. Okoń nilowy sum afrykański to źródło kwasu palmitynowego, który podnosi cholesterol LDL.

Jak informował portal "Życie": BĘDĄ ZMIANY W SPRAWIE KONTROLI FOTORADARU? RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH Z APELEM, BY NIE ZMUSZAĆ DO DONOSZENIA NA SAMEGO SIEBIE

Przypomnij sobie: JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH RODZIN NA ŚWIECIE MA NOWEGO CZŁONKA. KOBIETA URODZIŁA 22 DZIECKO, TO CÓRKA. CZY JUŻ PLANUJĄ KOLEJNE DZIECKO

Portal "Życie" pisał również: TRZEBA UWAŻAĆ NA OSZUSTWA NA „BON TURYSTYCZNY”. WIELE PRZYPADKÓW, POLSKIE WŁADZE I POLSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA MÓWIĄ – NIE DAJMY SIĘ ZWIEŚĆ