Większość z nas korzysta z cytryny bardzo często – przydaje się do robienia orzeźwiającej lemoniady w okresie wakacyjnym, a także do herbaty przez cały rok. Od jakiegoś czasu głośno jest także o tym, że picie wody z cytryną każdego poranka dobrze wpływa na organizm.

Okazuje się jednak, że cytryna może mieć o wiele więcej zastosowań i to nie tylko jako dodatek do napojów czy posiłków. Jak jeszcze można jej użyć?

Najlepsze pomysły na wykorzystanie cytryny

Pierwszą propozycją, którą opisuje portal Polki.pl, jest czyszczenie deski do krojenia. Należy pamiętać, że zbyt długo pozostawiona w wodzie deska może wygiąć się lub rozwarstwić – dlatego warto potrzeć ją przekrojoną na pół cytryną, co pozwoli nam na szybką dezynfekcję.

Owoc świetnie nada się także do czyszczenia mikrofali ze spalenizny. W tym wypadku należy wycisnąć sok z cytrusa do naczynia, która następnie trzeba wstawić do mikrofali i włączyć ją na najwyższą moc.

Cytryna. Źródło: party.pl
Cytryna. Źródło: party.pl

Cytryna sprawdzi się także jako środek do odkamieniania czajnika – jeśli nie mamy kwasku cytrynowego, można po prostu wycisnąć z niej sok i wlać do wody, a następnie zagotować ją.

Cytryna usunie także plamy z rdzy lub trawy z ubrań. Wystarczy do prania wycisnąć sok z cytrusa.

Jeśli chcemy pozbyć się smug z okna, a nie mamy octu, warto dodać nieco soku z cytryny do wody, którą będziemy je myć – sprawdzi się także przy lustrach.

Ze względu na to, że cytryna radzi sobie z wybielaniem, można w ten sposób przywrócić dawną biel praniu. Wystarczy je moczyć w wodzie z sokiem z cytryny, a później normalnie wyprać.

Ten owoc poradzi sobie z usuwaniem brzydkich zapachów, np. z lodówki – jeśli przekrojona połówka cytrusa znajdzie się w lodówce, „wyciągnie” z niej przykrą woń.

Sprawdzi się także jako źródło ładnego zapachu w domu – wystarczy zagotować wodę z cytryną i goździkami, a piękny zapach rozniesie się po domu. Poradzi sobie także jako zapach do szafy, jeśli pokroimy ją w plastry i wysuszymy w piekarniku.

Cytryna. Źródło: wp.pl
Cytryna. Źródło: wp.pl

Co ciekawe, cytryna odstrasza m.in. mrówki, karaluchy czy pchły. Jeśli nie chcemy, by mrówki wchodziły nam do domu, lekko posmarujmy sokiem z owocu próg i futrynę. Można dodać odrobinę soku z cytrusa także do wody z płynem do mycia podłóg.

Możemy wyczyścić także baterię od zlewu czy umywalki, pocierając ją kawałkiem cytryny, co pomoże nam usunąć kamień. Sprawdzi się także przy zlewach kompozytowych, w połączeniu z sodą.

Niektórzy stosują ją także do pozbycia się zapachu moczu zwierząt lub dzieci – po prostu miksują owoc ze skórką i kładą w brzydko pachnącym miejscu, a po kilku godzinach wyrzucają cytrynę.

Cytrus ten jest idealny, by usunąć z kubka osad po herbacie albo kawie. Pomoże także przy pleśni – wystarczy spleśniałe miejsca w domu pokryć sokiem z cytryny i odczekać 10 minut.

Przypomnij sobie o… WSTRZĄSAJĄCE FAKTY O MAŁŻEŃSTWIE LADY DI I KSIĘCIA KAROLA WYSZŁY NA JAW. DIANA MIAŁA DZWONIĆ DO KOCHANKI MĘŻA W ŚRODKU NOCY

Jak informował portal Życie: HMM GDAŃSK CZYLI NAJWIĘKSZY KONTENEROWIEC NA ŚWIECIE PRZYPŁYNIE WKRÓTCE DO EUROPY

Portal Życie pisał również o… KRZYSZTOF JACKOWSKI KOLEJNY RAZ MIAŁ RACJĘ? CO JESZCZE CZEKA NAS W TYM ROKU WEDŁUG ZAPOWIEDZI JASNOWIDZA