Storczyki zaliczają się do najbardziej popularnych kwiatów doniczkowych. Aby kwitły przez cały rok, potrzebują jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Gdy odpowiednio dba się o te kwiaty, kwitną niemal przez cały rok. Potrzebują jedynie krótkiej przerwy i wypuszczą kwiaty od nowa.

Orchidee, inaczej storczyki, pochodzą z dżungli, gdzie rosną w koronach tropikalnych drzew. Świetnie sprawdzają się jako rośliny domowe, ponieważ są niezwykle okazałe.

Istnieją tysiące odmian storczyków. Najczęściej spotykany jest falenopsis. Wygląda zjawiskowo, kiedy ma wiele kwiatów.

Storczyki. Źródło: Youtube
Storczyki. Źródło: Youtube
Storczyki. Źródło: Youtube

Co zrobić, by nasze storczyki kwitły, i dlaczego przestają?

Czasami nasze storczyki nie wyglądają tak, jak byśmy tego chcieli. Rośliny mogą borykać się ze szkodnikami lub po prostu być pielęgnowane w nieodpowiedni sposób. Jak sobie z tym poradzić?

Jak podaje portal Interia, winne może być złe podlewanie, które osłabia roślinę. Storczyk przy nieodpowiedniej pielęgnacji nie jest w stanie wypuścić nowych pąków i stąd może brać się problem. Warto wiedzieć, że w przypadku storczyka mniej szkodliwe jest lekkie przesuszenie niż nadmierne podlewanie.

Najlepszą metodą, by zauważyć, kiedy nasza orchidea potrzebuje podlewania, jest obserwowanie jej korzeni – należy podlać roślinę wtedy, gdy będą srebrzyste. Metody podlewania są różne, jednak dobrze sprawdzi się włożenie kwiatu do miski z wodą na jakiś czas – istnieją różne szkoły mówiące o tym, by znajdował się tam od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Później wstawić roślinę z powrotem do osłony.

Storczyki. Źródło: Youtube
Storczyki. Źródło: Youtube

Inny problem może leżeć w złym cięciu storczyka. Według specjalistów zaleca, by gdy roślina przekwitnie, obciąć pęd nad trzecim oczkiem, które wygląda jak zgrubienie. Jednak to zalecenie nie dotyczy falenopsisa, u którego pęd sam musi obumrzeć – wtedy można go usunąć.

Przypomnij sobie o… WSTRZĄSAJĄCE FAKTY O MAŁŻEŃSTWIE LADY DI I KSIĘCIA KAROLA WYSZŁY NA JAW. DIANA MIAŁA DZWONIĆ DO KOCHANKI MĘŻA W ŚRODKU NOCY

Jak informował portal Życie: HMM GDAŃSK CZYLI NAJWIĘKSZY KONTENEROWIEC NA ŚWIECIE PRZYPŁYNIE WKRÓTCE DO EUROPY

Portal Życie pisał również o… KRZYSZTOF JACKOWSKI KOLEJNY RAZ MIAŁ RACJĘ? CO JESZCZE CZEKA NAS W TYM ROKU WEDŁUG ZAPOWIEDZI JASNOWIDZA