Czy twoje rośliny ogrodowe są karłowate, pomarszczone, żółknące lub zwijają się na liściach, pomimo twoich najlepszych starań, aby utrzymać je przy życiu? Sprawdź spód liści, a znajdziesz winowajcę: duże grupy mszyc i / lub lepkie pozostałości, które pozostawiają po jedzeniu.

Czym są mszyce

Na roślinach o ciasno upakowanych liściach, takich jak lilie dzienne, mszyce mogą zakorzenić się u podstawy rośliny. Te maleńkie szkodniki ogrodowe mają miękkie ciała w kształcie gruszki w różnych odcieniach bieli, czerni, żółtego, zieleni, brązu lub czerwieni. Zmorę ogrodników widać wszędzie, żywią się sokiem rośliny i dosłownie wysysają życie z liści, łodyg, pąków, kwiatów, owoców i korzeni.

YT

Mszyce rozmnażają się szybko - mówimy o kilku pokoleniach stworzonych w jednym sezonie - że zanim zauważysz owady na swoich roślinach, prawdopodobnie jesteś w trakcie pełnej inwazji. Na szczęście właściciele domów często mogą zwalczać szkodniki, zanim dojdzie do poważnych szkód.

Oto jak pozbyć się mszyc i powstrzymać je przed powrotem i zniszczeniem roślin w przyszłości.

Walka z mszycami

Jeśli odkryjesz mszyce w swoim ogrodzie, zastosuj jedną z tych trzech metod, aby się ich pozbyć.

Spłucz je

Jeśli zauważysz kilka mszyc na swoich roślinach, niewielką inwazję można skutecznie usunąć za pomocą silnego strumienia wody z węża. Spływaj po całej roślinie, zwracając uwagę na spód każdego liścia. Powtarzaj ten proces co kilka dni, aż uda ci się wyeliminować wszystkie mszyce, co może potrwać do dwóch tygodni.

Spryskaj liście mydłem owadobójczym domowej roboty

Prowadzenie wojny z większą liczbą mszyc? Zrób domowe mydło owadobójcze, rozwiązanie do zwalczania intruzów o niskiej toksyczności, które wysuszy miękkie ciała i zabije mszyce bez szkody dla twoich roślin.

Wystarczy wymieszać kilka łyżeczek mydła w płynie do naczyń z jednym litrem wody, a następnie spryskać lub przetrzeć roztworem liście, łodygi i pąki rośliny. (Nie zapomnij: te robale lubią chować się pod liśćmi, więc staraj się również dokładnie pokryć spód liści.) Powtarzaj ten proces co dwa lub trzy dni przez następne kilka tygodni, aż nie zauważysz już mszyc na roślinach.

O tym pisaliśmy: Bezdomny kot mógł stracić możliwość oddychania przez zbyt ciasną obróżkę, gdyby nie pracownicy jednej z polskich firm. Dali zwierzęciu nowe życie

Zerknij: Odczaruj swoje życie, czyli kilka prostych sposobów na znalezienie ukrytego talentu