Ciepła zima, zmiany klimatu spowodowały, że wczesną wiosną licznie wykluły się nimfy rodzimych kleszczy. Do nich jednak zdążyliśmy się już przyzwyczaić i choć są bardzo groźne, a ich ugryzienie może doprowadzić do boreliozy czy odkleszczowego zapalenia opon mózgowych to dzięki właściwemu postępowaniu i środków zabezpieczających możemy uchronić się przed ugryzieniem i zachorowaniem.

Jednak w Polsce nagle pojawiły się tropikalne kleszcze, które zaczynają spędzać mieszkańcom naszego kraju sen z powiek. Czym może skończyć się bliskie spotkanie trzeciego stopnia z nowym gatunkiem? Bardzo nieprzyjemnie!

W Europie pojawiły się egzotyczne kleszcze. Ich ugryzienie może wywołać gorączkę!

Inwazja pręgowanych, pomarańczowo-żółtych kleszczy w Polsce trwa w najlepsze. Te pajęczaki to prawdziwe giganty, mogą mieć nawet dwa centymetry długości i roznosić niebezpieczną w skutkach gorączkę!

fot. YouTube

Te kleszcze przywędrowały do Europy z Afryki z powodu ocieplania się klimatu. Jeśli ukąszą może być to dla nas śmiertelnie niebezpieczne, gdyż ten gatunek kleszczy roznosi gorączkę krwotoczną, wywołaną bakteriami, które powodują zaburzenia pracy serca i układu krwionośnego, czy też nerwowego.

Jak informuje „Super Express”, podczas wypraw na spacer do lasu lub parku, bądź nad rzekę musimy zakładać ubrania z długimi rękawami i nogawkami, a także szczelne buty.

Gdy tylko wrócimy do domu, należy dokładnie przejrzeć nasze ciała, z szczególną uwagą na miejsca, w których szybko krąży krew i jest ciepło: pachwiny, pachy, pod kolanami, w pobliżu brzucha, szyi i wokół piersi.

- Gdy zauważymy kleszcza, nie wpadajmy w panikę. Możemy go usunąć sami np. przy pomocy specjalnej karty. Insekta trzeba uchwycić za głowę i pociągając odczepić od skóry, nie wyciskając zawartości jego trzewi – mówi dr Paweł Wróblewski, lekarz z Wrocławia.

Jeśli wokół ugryzienia wystąpi rumień, trzeba udać się do lekarza.

fot. Pixabay

Przypomnij sobie o… STAN ZDROWIA ANDRZEJA STRZELECKIEGO NIE JEST NAJLEPSZY. AKTOR WYZNAŁ PRAWDĘ W ROZMOWIE Z TVP

Jak informował portal Życie: MAŁOPOLSKA: SANEPID PODAJE BARDZO SMUTNE WIEŚCI. SĄ NAJNOWSZE DANE O ZACHOROWANIACH NA KORONAWIRUSA

Portal Życie pisał również o… ZMIANY W KWESTII ROZLICZANIA OPŁAT ZA PRZEJAZD? URZĄD SKARBOWY MA SIĘ ZAJĄĆ TĄ SPRAWĄ