Kleszcze są zmorą każdego, kto uwielbia spacery po lasach i łąkach. Na ich temat krąży wiele mitów. Najpopularniejszym z nich jest ten, według którego występują jedynie wiosną i latem. Nic bardziej mylnego.

Kleszcza można spotkać na swojej drodze przez większą część roku. Te pajęczaki stają się aktywne, kiedy temperatura ziemi wynosi powyżej 5 stopni Celsjusza. Najbardziej lubią wilgotne, zacienione, bogate w roślinność tereny. Zdarza się jednak, że spotkamy je także w parku, ogrodzie, na miejskim trawniku czy działce.

Ich źródłem pożywienia jest krew ofiar – zwierząt lub ludzi. Ukąszenie kleszcza może nieść za sobą ogromne konsekwencje – w ślinie tych pajęczaków mogą znajdować się wirusy powodujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę, babeszjozę czy boreliozę.

Kleszcz. Źródło: chillizet.pl
Kleszcz. Źródło: chillizet.pl
Kleszcz. Źródło: chillizet.pl

Jak łatwo zniechęcić kleszcze do ataku?

Kleszcze aktualnie spotkamy niemal wszędzie. Dlatego tak ważna jest wiedza, jak się przed nimi chronić – ich ukąszenie może być poważne w skutkach. Co więcej, niektórzy z nas są ciekawszymi ofiarami dla tych pajęczaków.

- Kleszcze przy wyborze ofiary kierują się zapachem, temperaturą ciała, a także ilością dwutlenku węgla wydzielanego przez człowieka. Osoby o szybkiej przemianie materii albo te uprawiające np. jogging w lesie przyciągają kleszcze niczym latarnia na morzu. To samo dotyczy osób chorych i kobiet w ciąży – mówi cytowany przez portal edziecko.pl dermatolog, dr Bartosz Pawlikowski.

Mówi się, że kleszcze lubią przebywać na obszarach przejściowych, czyli takich, gdzie łączą się dwa różne typy roślinności – np. brzeg lasu i łąka czy skraj lasu liściastego i iglastego. Czy zatem dobrze jest chodzić ścieżkami i unikać tych obszarów?

- Przede wszystkim pamiętajmy, że poddawanie się terrorowi kleszcza to nie do końca dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Kleszcz jest w stanie wyczuć nas nawet z odległości 20 metrów. Oczywiście przeciskanie się w gąszczu niskich krzaków lub gęsto rosnących drzew jest dużym ryzykiem ukąszenia przez kleszcza, więc rzeczywiście warto uważać, szczególnie gdy jesteśmy bardzo lekko ubrani – mówi lekarz.

Kleszcz. Źródło: medonet.pl
Kleszcz. Źródło: medonet.pl
Kleszcz. Źródło: medonet.pl

Czy warto zakładać długie spodnie i bluzę, by uniknąć ukąszenia?

- Chyba tylko gumowy kombinezon ochroniłby nas przed atakiem kleszczy. Szczelne ubranie, np. spodnie wpuszczone w buty, nie zapewni 100 proc. ochrony przed kleszczem, ale utrudni mu zadanie – zauważa ekspert.

Istnieje pogląd, według którego dobrze jest mieć na sobie jasne, jaskrawe ciuchy, które zniechęcą kleszcze. Jednak jest to mit – kleszcze są ślepe. Istotnie, można wybrać jasne ubrania, jednak z innego powodu.

- Na ubraniach w jasnym kolorze po prostu łatwiej będzie zauważyć kleszcza. To nie do ubrania lgną kleszcze, większe znaczenie ma zapach skóry, temperatura ciała i poziom wydychanego dwutlenku węgla – mówi dr Pawlikowski.

Warto wiedzieć, że kupne preparaty przeciw kleszczom nie odstraszają ich całkowicie, więc trzeba obejrzeć się po spacerze nawet wtedy, gdy użyjemy tych środków.

- Ze względu na słabą jeszcze znajomość upodobań kleszczy nie ma przeciwko nim 100-procentowo pewnego preparatu odstraszającego. Należy jednak zaopatrzyć się w takie kosmetyki. Dla dzieci są dostępne np. plasterki z olejkami eterycznymi. Przyklejając je na ubranko lub nosidełko czy wózek jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko ataku insekta.

Kleszcze są niebezpieczne!/screen YouTube
Kleszcze są niebezpieczne!/screen YouTube
Kleszcze są niebezpieczne!/screen YouTube

Nie każdy pamięta, a tymczasem kleszcze nie od razu wbijają się w nasze ciało – mogą szukać dobrego miejsca nawet przez kilka godzin. Czy w tym czasie możemy je zauważyć, oglądając się po spacerze?

- Kleszcze osiągają wielkość 3-5 mm i są dobrze widoczne na skórze małego dziecka, która jest przecież jasna i nieowłosiona. Mała powierzchnia skóry dziecka ułatwia szybkie oględziny. W ciągu 3 minut jesteśmy w stanie dokładnie obejrzeć całe ciało. Gdy kleszcz się wpije i ssie krew, na ogół się tego nie czuje – tłumaczy lekarz.

Przypomnij sobie o… STAN ZDROWIA ANDRZEJA STRZELECKIEGO NIE JEST NAJLEPSZY. AKTOR WYZNAŁ PRAWDĘ W ROZMOWIE Z TVP

Jak informował portal Życie: MAŁOPOLSKA: SANEPID PODAJE BARDZO SMUTNE WIEŚCI. SĄ NAJNOWSZE DANE O ZACHOROWANIACH NA KORONAWIRUSA

Portal Życie pisał również o… ZMIANY W KWESTII ROZLICZANIA OPŁAT ZA PRZEJAZD? URZĄD SKARBOWY MA SIĘ ZAJĄĆ TĄ SPRAWĄ