Rośliny do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują ściółki. To właśnie dzięki niej utrzymują odpowiedni poziom wody, a także otrzymują ochronę przed chwastami i szkodnikami.
Ogrodnicy do swoich ogrodów najczęściej kupują korę sosnową. Powodem takiego wyboru jest przede wszystkim to, że ten rodzaj kory jest bogaty w różnorodne związki mineralne, np. potas czy magnez, które są niezbędne do rozwoju i wzrostu rośliny.
Którą korę wybrać?
Każdy ogrodnik staje przed wyborem czy zakupić korę przekompostowaną czy świeżą? Dodatkowo do wyboru jest także szereg opcji spośród kory mielonej: cienka, gruba i średnio mielonej.
Jeśli chcemy zadbać o rabaty, które znajdują się w miejscach bardzo wietrznych, należy skłonić się ku korze grubej, ponieważ nie będzie ona łatwo roznoszona przez wiatr po ogrodzie.
Najczęściej wybierana jest natomiast kora średnio mielona, bowiem z powodzeniem można dzięki niej ściółkować praktycznie wszystkie rośliny. Natomiast kora cienko mielona przede wszystkim jest dodatkiem do ściółki, a nie samą podstawą ściółkowania.
Kora z drzew iglastych czy liściastych?
Odczyn pH kory, która pochodzi z drzew iglastych jest lekko kwaśny. Z tego właśnie powodu, będzie ona idealna do ściółkowania wrzosów, azalii oraz roślin iglastych.
Natomiast odczyn kory z drzew liściastych ma odczyn zasadowy, dlatego z powodzeniem możemy stosować ją tylko do takich roślin, które lubią zasadowe środowisko. Co więcej, kora pochodząca z drzew liściastych ma o wiele mniej związków żywicznych, w porównaniu do kory z drzew iglastych. W swoim składzie ma jednak substancje, które mogą być niebezpieczne dla wielu roślin, jak np. polifenole.
Ściółkowanie powinno przeprowadzać się według ściśle określonych zasad. Najpierw należy nasadzić roślinę, potem wyłożyć agrowłókninę i dopiero na końcu wysypać ściółkę. Co najważniejsze, ściółkować możemy przez cały rok, bez ograniczeń.
Jak informował portal „Życie”: DYSKUSJA W SPRAWIE NIEDZIEL HANDLOWYCH. CZY SKLEPY BĘDĄ OTWARTE ZNOWU W NIEDZIELE?
Przypomnij sobie: JEST DECYZJA W WAŻNEJ DLA MILIONÓW WIERNYCH SPRAWIE. GIS WYDAŁ KOMUNIKAT
Portal „Życie” pisał również: KRYTERIA OCENIANIA MATURY 2020. CZY BĘDĄ JAKIEŚ ZMIANY? JEST ODPOWIEDŹ MINISTRA