Jak podaje portal „Fakt”, wiosna zdecydowanie nie kojarzy nam się z porą roku odpowiednią na grzybobranie. A jednak w mediach społecznościowych możemy natrafić na całą masę zdjęć publikowanych przez internautów, który pierwsze grzybobrania mają już za sobą. Okazuje się, że w wielu lasach na obszarze naszego kraju pojawiły się już grzyby. Gdzie jest ich najwięcej?

Gdzie znaleźć grzyby?

„Fakt” informuje, że najwięcej grzybów możemy obecnie znaleźć na obszarze województwa dolnośląskiego, zwłaszcza w okolicach Jeleniej Góry. Obrodziły również lasy w województwie śląskim, łódzkim oraz małopolskim. Doświadczeni grzybiarze przekonują, że grzyby można znaleźć wszędzie, choć potrzeba do tego cierpliwości i odrobiny doświadczenia.

Mało doświadczeni grzybiarze przy zbieraniu grzybów powinni kierować się jedną podstawową zasadą. Pozwoli im ona uniknąć zatrucia. Należy zbierać jedynie te grzyby, które pod kapeluszem mają charakterystyczną gąbkę. Tylko dwa z tych gatunków nie można spożywać.

Pierwszym z nich jest goryczak żółciowy, przypominający z wyglądu bardzo jasnego prawdziwka. Jest na tyle gorzki, że człowiek nie jest w stanie go zjeść. Drugim gatunkiem jest borowik szatański, który choć jest trujący, wywołuje jedynie przykre dolegliwości żołądkowe.

YouTube

Tych grzybów unikaj

Niedoświadczeni grzybiarze powinni unikać zbierania grzybów z blaszką pod kapeluszem – gatunki te należą do najbardziej trujących. W tej grupie znajduje się m.in. muchomor sromotnikowy, którego bardzo łatwo pomylić z kanią i pieczarką.

Nie oznacza to, że wszystkie gatunki grzybów z blaszką nie nadają się do spożycia. Aby móc bezpiecznie zbierać te gatunki najlepiej robić to pod okiem doświadczonego grzybiarza lub z atlasem grzybów w ręce.

Na grzybobranie

Wybierając się na grzybobranie warto mieć sprawdzone miejsce. Powinniśmy zabrać ze sobą nożyk, który pomoże wyrwać grzyba, bez uszkodzenia grzybni. Grzyby zbierajmy do wiklinowego koszyka, który zapewnia odpowiedni przepływ powietrza. Nie wolno ich zbierać do plastikowych reklamówek.

Idąc na grzyby pamiętajmy o preparacie odstraszającym kleszcze. Warto też mieć przy sobie naładowanego smartfona, na wypadek zgubienia się w lesie. Pamiętajmy również, żeby jedzenia grzybów unikały kobiety w ciąży, dzieci do 10 roku życia, osoby starsze, osoby cierpiące na alergię na grzyby oraz te, z kłopotami trawiennymi.

YouTube

Byliście już w tym roku na grzybobraniu?

To też może cię zainteresować: Kraków: nietypowe ćmy na drzewach. Czy są niebezpieczne dla ludzi i roślinności?

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich: Bożena z "Sanatorium Miłości" zdradza swoje plany. Czego dotyczą? Wiele fanów może być zaskoczonych

O tym się mówi: Artykuł w Biedronce, po który ustawiają się długie kolejki. Można go kupić za mniej niż złotówkę, jest jeden warunek