Gdy zajmujemy się uprawą roślin, musimy być świadomi tego, że na naszej drodze mogą pojawić się choroby albo szkodniki, które będziemy musieli pokonać. Warto zadbać o profilaktykę – odpowiednio pielęgnować swoje rośliny, nawozić je i podlewać, tak, by miały jak najlepsze warunki. To minimalizuje ryzyko wystąpienia przeszkód.

Warto używać także środków ochrony. Niektórzy wybierają gotowe, chemiczne rozwiązania, jednak niekiedy mogą one mieć zły wpływ nie tylko na środowisko, ale również na nas samych.

Innym rozwiązaniem są naturalne środki chroniące nasze rośliny. Warto z nich korzystać, gdyż są całkowicie bezpieczne. Poleca się czosnek i drożdże. Jak je stosować?

Domowe środki ochrony roślin

Okazuje się, że czosnek, nazywany naturalnym antybiotykiem, świetnie posłuży także przy uprawie roślin. Ma właściwości antybakteryjne, a znajdująca się w nim allicyna zahamuje rozwój bakterii oraz grzybów. Jak podaje portal Interia, może chronić przed m.in. szarą pleśnią, plamistością liści oraz rdzą.

Drożdże. Źródło: onet.pl
Drożdże. Źródło: onet.pl

Z kolei związki siarkoorganiczne skutecznie przepędzą insekty oraz różne szkodniki.

Kolejnym świetnym pomysłem jest wykorzystanie drożdży piekarskich w ogrodzie. Drożdże są niegroźnymi dla roślin grzybami. Pożywkę dla nich stanowią cukry proste.

Gdy drożdże znajdą się w korzeniach oraz częściach roślin, stworzą barierę ochronną, a także ochronią je przed m.in. mączniakami czy szarą pleśnią. Dzięki symbiotycznej relacji z roślinami sprawią, że te łatwiej wchłoną substancje odżywcze.

Co więcej, drożdże zawierają wiele witamin, białek oraz minerałów, m.in. magnezu, chromu, żelaza, cynku, potasu czy fosforu. Rośliny, które mają z nimi do czynienia, rosną szybciej i lepiej, mają też bardziej rozbudowany system korzeniowy.

Czosnek w formie wyciągu nadaje się do zwalczania chorób grzybowych i bakteryjnych oraz mszyc, mączlików i przędziorków. Wystarczy drobno posiekać 200 g czosnku, a następnie wymieszać w 10 litrach wody i odczekać dobę.

Naturalny oprysk. Źródło: nawojtowejroli.org-
Naturalny oprysk. Źródło: nawojtowejroli.org-

Później odcedzić i spryskać otrzymanym wyciągiem z czosnku. Jest bardzo nietrwały, dlatego trzeba wykorzystać go od razu. By sposób ten był skuteczny, oprysk trzeba powtórzyć kilka razy.

Inne metody to przygotowanie wywaru z czosnku (tak samo, jak wyciągu, z tą różnicą, że po 24 godzinach całość należy gotować go przez 20 minut), gnojówki z czosnku, oprysku z drożdży oraz nawozu z drożdży niefermentowanych i sfermentowanych.

Przypomnij sobie o… MATEUSZ MORAWIECKI OPOWIADA O EPIDEMII KORONAWIRUSA. PADŁY BARDZO OSTRE SŁOWA. O CO POSZŁO

Jak informował portal Życie: NIE MA JUŻ WŚRÓD NAS WYBITNEGO PIŁKARZA EKSTRAKLASY. MIAŁ ZALEDWIE 46 LAT, ZAWODNIKA WSPOMINA JEGO PRZYJACIEL Z BOISKA

Portal Życie pisał również o… CZYM ZAJMUJĄ SIĘ PRYWATNIE ŻONY NAJSŁYNNIEJSZYCH POLSKICH POLITYKÓW? NIEKTÓRE FAKTY MOGĄ ZASKOCZYĆ