Sól kuchenna jest najpopularniejszą przyprawą, którą można znaleźć w większości potraw, często – w niewielkich ilościach – nawet w deserach. Te wszechstronne drobinki nadają smaku jedzeniu.

Niekiedy można spotkać się z określeniem, że sól to „biała śmierć”. Mówi się tak na nią ze względu na fakt, że zbyt duże spożycie tej przyprawy istotnie jest szkodliwe dla zdrowia.

Gdy nadużywamy soli, musimy liczyć się z tym, że możemy przeciążyć nerki, często powoduje również nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie oraz nadciśnienie tętnicze. Jednak przyprawa ta używana jest nie tylko w potrawach – ma szereg innych zastosowań. Niektóre z nich są niewiarygodne.

Sól. Źródło: Youtube
Sól. Źródło: Youtube
Sól. Źródło: Youtube

Do czego można używać soli kuchennej?

Jak podaje Interia, sól kuchenna świetnie nada się, by zwalczyć czerwone plamy na tkaninach, które powstały np. na skutek pobrudzenia barszczem, sokiem owocowym, winem lub krwią. Nie ma nic prostszego – należy wysypać na plamę grubą warstwę soli, a gdy ta zmieni barwę, wymienić ją na świeżą.

Odczekać łącznie 15-20 minut i wyrzucić sól, zaś miejsce przemyć wilgotną szmatką albo zamoczyć we wodzie. Plama zniknie.

Sól może posłużyć także do czyszczenia żelazka. Należy rozsypać nieco przyprawy na kartkę, rozgrzać żelazko i zacząć ją prasować. Kolejna metoda to dodanie dwóch łyżeczek soli do połowy szklanki octu i zagotowanie, a następnie umycie stopy żelazka otrzymanym specyfikiem.

Sól idealnie nada się także jako środek wybielający do obrusów czy firan. Wystarczy naszykować miskę z wodą, dosypać do niej 6 łyżek soli, a później włożyć tam tkaninę na całą noc. Podczas prania firan warto dodać do pojemnika na płyn do płukania w pralce garść soli – to sprawi, że będą one białe i sztywne.

Sól. Źródło: Youtube
Sól. Źródło: Youtube
Sól. Źródło: Youtube

Mało kto wie, że sól może pomóc również przy kolorowych ubraniach – już ¼ szklanki przyprawy dosypana do prania sprawi, że kolory będą trwalsze, a nasze ciuchy nie wyblakną tak szybko.

Można także wysypać sól na dywanie, a następnie odczekać całą noc i rano odkurzyć. Pozwoli to na wyczyszczenie dywanu, zażegnanie problemu wilgoci oraz przykrych zapachów.

Sól przydaje się także do niwelowania nieładnych zapachów m.in. w naczyniach (wystarczy moczyć je w wodzie z solą, a także wcierać w drewniane deski do krojenia), na dłoniach (pocierać przyprawę w dłoniach, jeśli brzydko pachną np. po gotowaniu), naostrzenia noży (wystarczy je namoczyć, a później naostrzyć – będzie to łatwiejsze), a także do płukania gardła.

Przypomnij sobie o… WSPANIAŁE WIEŚCI OD RODZINY NATALII KUKULSKIEJ. PO WIELU LATACH W RODZINIE WSZYSTKO JEST DOBRZE?

Jak informował portal Życie: W POLSKICH LASACH TRWA SPECJALNA AKCJA. LEŚNICZY OSTRZEGAJĄ SPACEROWICZÓW, BY NIE ZBIERALI PODEJRZANIE WYGLĄDAJĄCYCH ODPADÓW, TO NIE SĄ ŚMIECI

Portal Życie pisał również o… SEZON NA GRZYBY ROZPOCZĘTY. PIERWSZE SZTUKI POJAWIŁY SIĘ W LASACH. GDZIE ICH SZUKAĆ?