Nic tak nie cieszy grzybiarzy, jak owocne i różnorodne zbiory. Ci, którzy dobrze się znają na gatunkach grzybów wiedzą, gdzie szukać najlepszych okazów i które z nich są jadalne, a które trujące. Jak podaje "Pikio", zanim udamy się na grzybobranie, musimy mieć pewność, że zbieramy odpowiednie gatunki.

Wiosenne grzyby naszych lasów

Jadalnych grzybów należy szukać w odpowiednich, konkretnych miejscach o określonej porze. To bardzo ważne, gdyż gdzie indziej możemy znaleźć prawdziwki, gdzieś indziej koźlaki, maślaki, czy kurki. Najlepszą porą na grzybobranie jest poranek lub świt. Zwykle mija kilka godzin, zanim nasz koszyk napełni się grzybami.

Jednym z gatunków grzybów, jaki ostatnio zaczął cieszyć się zainteresowaniem, jest żółciak siarkowy. Nazwa nie jest zachęcająca, ale znawcy twierdzą, że zebrany odpowiednio młody i z odpowiednich drzew, są bardzo smaczne i można je przyrządzić na wiele sposobów.

YT

Innym grzybem, jakim warto się zainteresować wiosną jest gęśnica wiosenna. Jest dość duża i smaczna, a w lasach można ją spotkać od końca kwietnia, aż do czerwca.

YT

Pod koniec maja i w czerwcu możemy spotkać inne grzyby nadrzewne. Żagwie rosną w sporych skupiskach i jest ich kilka rodzajów w zależności od terminu pojawiania się. Ich duże rozmiary dają mnóstwo sposobów przyrządzania.

YT

Należy zachować szczególną ostrożność, gdy jesteśmy początkującymi zbieraczami grzybów. Nawet, jeśli przeczytamy mnóstwo książek na temat jadalnych i niejadalnych gatunków grzybów, na pierwsze wyprawy do lasu lepiej udać się ze znawcą, który w razie potrzeby będzie nam służyć radą.

A Ty lubisz zbierać grzyby?

WHO nie próżnuje: Ważna decyzja Światowej Organizacji Zdrowia. Doniesienia na temat leczniczych właściwości jednego z leków okazały się fałszywe

Afera w "Pytaniu Na Śniadanie": Nie cichną głosy po dyskusji o szczepieniu na koronawirusa w „Pytaniu na Śniadanie”. Lekarz wyjaśnia, czy ktoś go opłaca, i apeluje do Polaków

Przypominamy: Banknoty, którymi płacimy, mogą być dużo warte. Jeśli masz takie banknoty, jesteś prawdziwym szczęściarzem