Banknoty wciąż pozostają bardzo popularnym środkiem płatniczym, niemal każdy ma je w portfelu. Zwykle bardzo szybko puszczamy je z portfela w obieg, a przyjmujemy inne.

Nie każdy jednak pamięta o tym, by dobrze przyjrzeć się pieniądzom, które posiada. I choć nie jest to czynność obowiązkowa, to powinna wejść nam w nawyk – dokładne obejrzenie każdego banknotu może przynieść duże korzyści.

Banknoty, dzięki którym się wzbogacimy

Jak podkreśla Fakt, nie każdy banknot jest warty tyle, ile jego nominał. Czasami pieniądze, które możemy za niego otrzymać, są wielokrotnie większe. Od czego to zależy?

Mowa o numerach seryjnych, które się na nich znajdują. Każdy banknot posiada przypisany inny ciąg cyfr. Narodowy Bank Polski, zajmujący się produkcją banknotów, nadaje każdemu niepowtarzalne oznaczenie.

Banknoty. Źródło: Youtube
Banknoty. Źródło: Youtube
Banknoty. Źródło: Youtube

Jeśli znajdziemy pieniądze o konkretnych cyfrach – możemy sporo zarobić. Kolekcjonerzy płacą najwięcej za banknoty o numerach seryjnych składających się z jednakowych cyfr, np. 1111111. Dobre pieniądze gwarantują także banknoty o tzw. ciągach radarowych – np. 1234321 lub 4567654 itd.

Kolejnym aspektem godnym uwagi jest również sprawdzenie oznaczenia literowego. Banknoty o literach ZA lub YA pochodzą z tzw. serii limitowanych, zaś AA oraz AB były drukowane w angielskich fabrykach na początku denominacji, co zwiększa ich wartość.

Banknot. Źródło: Youtube
Banknot. Źródło: Youtube
Banknot. Źródło: Youtube

Posiadacze banknotów o nietypowych numerach seryjnych lub oznaczeniach literowych sprzedają je na serwisach aukcyjnych, a kolekcjonerzy są w stanie naprawdę dużo zapłacić, by mieć je w swoich zbiorach.

Interesujące dla zbieraczy są również banknoty w idealnym stanie lub dopiero co wydrukowane, a także… „szatańskie” – czyli takie, w których numerze seryjnym znajdziemy ciąg cyfr „666”.

Przypomnij sobie o… ZASIŁEK SOLIDARNOŚCIOWY JUŻ NIEDŁUGO TRAFI W RĘCE POLAKÓW. JAK SIĘ O NIEGO STARAĆ

Jak informował portal Życie: SPRAWA KRISTINY Z MROWIN. MOŻLIWY WIELKI PRZEŁOM, A WSZYSTKO ZA SPRAWĄ JEDNEGO Z MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Portal Życie pisał również o… BOŻE CIAŁO. ŁUKASZ SZUMOWSKI OPOWIADA O PLANACH. CZY DOPUSZCZALNA BĘDZIE PROCESJA?