Jak podaje portal „Pikio”, tarcza antykryzysowa 4.0 zawiera zapisy umożliwiające pracodawcom pomniejszenie pensji ich pracowników nawet o połowę. Będzie to ogromny cios dla pracowników i tak dotkniętych przez gospodarcze skutki pandemii koronawirusa. Ten najczarniejszy sen wielu Polaków już wkrótce może się ziścić za sprawą tarczy antykryzysowej.

Tarcza antykryzysowa a wypłaty

Rząd w najbliższym czasie planuje wprowadzić kolejną tarczę antykryzysową. W jej projekcie znalazły się zapisy, które budzą obawy pracowników. Jednym z bardziej kontrowersyjnych zapisów jest ten, który umożliwia pracodawcy obcięcie pensji swoim pracownikom.

Tarcza 4.0 ma dopuszczać możliwość pomniejszania pensji w przypadku, kiedy pracodawca odnotował wzrost kosztów zatrudnienia. Obniżenie wynagrodzeń może trwać nawet rok, do momentu zakończenia pandemii.

W najgorszym przypadku pensje pracowników będą mogły zostać obniżone aż o połowę. Przewiduje się również możliwość skrócenia czasu o 20%. Nie ulega wątpliwości, że dla pracowników nie jest to dobra wiadomość.

YouTube/Aktualności 360

Pozostałe zapisy tarczy antykryzysowej 4.0

Możliwość obniżenia wynagrodzenia to nie jedyne zmiany, jakie zamierza wprowadzić rząd. Zmodyfikowane mają zostać przepisy dotyczące pracy zdalnej, odpraw oraz zaległych urlopów. Sejm ma pracować nad projektem w najbliższą środę.

Jeśli zapisy wejdą w życie, wielu Polaków będzie musiało się zmierzyć z trudnym wyzwaniem, jakim jest utrzymanie się za połowę pensji. To nie będą najłatwiejsze miesiące.

Jak oceniacie takie rozwiązanie?

To też może cię zainteresować: UOKiK przyłapał sieć Biedronka na oszukiwaniu konsumentów. Instytucja wydaje ostrzeżenie dla klientów sklepu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Łukasz Szumowski mówi o epidemii i komentuje zdjęcie premiera. „To niestety daje ryzyko ogromne rozsiania epidemii dalej”

Z życia gwiazd: Piotr Polk wspomina swoją mamę. Gdy oddawał ją do domu opieki, bił się z myślami