Ślimaki potrafią być niezwykle uciążliwe. Zwykle bytują w miejscach, gdzie znajduje się dużo roślin, i niszczą uprawy czy ozdobne kwiaty lub trawniki.

Wielu z nas zastanawia się, jak najlepiej je wyplenić. Niektórzy szukają środków, które wybiją ślimaki, inni wolą po prostu je odstraszyć.

To właśnie te drugie osoby mogą ucieszyć się na wieść, że istnieją rośliny, które mają taką moc – gdy zaczniemy je hodować, ślimaki będą trzymały się na odległość od naszych upraw i trawników.

Jakie rośliny pomogą nam przepędzić ślimaki?

Największa aktywność ślimaków przypada na dni, gdy pogoda nie dopisuje – podczas deszczu, gdy na dworze zrobi się pochmurno lub mokro. Z chęcią pałaszują wtedy rośliny, którym my poświęcamy wiele czasu.

Lawenda. Źródło: Youtube
Lawenda. Źródło: Youtube
Lawenda. Źródło: Youtube

Zamiast sięgać po gotowe preparaty, lepiej spróbować innych metod – natura też świetnie rozprawia się z tymi szkodnikami! Jak podaje Interia, jest kilka konkretnych roślin, które będą dobrym rozwiązaniem, by zniechęcić ślimaki do odwiedzania naszych ogródków i działek.

Jedną z nich jest nasturcja – jednoroczna roślina o efektownych kwiatach. Jej zapach, przyjemny dla człowieka, dla ślimaka jest nie do zniesienia. Co więcej, możemy zerwać liście i kwiaty nasturcji i podawać je na talerzu – są jadalne.

Kolejnym sposobem jest posadzenie płomyka wiechowatego, inaczej floksa – jest bardzo niewymagający, może bytować w każdych warunkach, wygląda pięknie i sam się rozsiewa, gdy zostanie w ziemi.

Dobre wieści dla miłośników lawendy wąskolistnej. Ta niesamowita roślina o przepięknym zapachu i efektownych kwiatach również skutecznie odstraszy ślimaka, a trzeba przyznać, że będzie wyglądała niesamowicie.

Nasturcja. Źródło: Youtube
Nasturcja. Źródło: Youtube
Nasturcja. Źródło: Youtube

Dla osób, które chcą pozbyć się ślimaków, dobrym pomysłem jest też liliowiec ogrodowy – może żyć do 20 lat, jest też bardzo wytrzymały – da sobie radę także podczas suszy.

Kolejne propozycje to także rozchodnik okazały, również odporny na różne warunki atmosferyczne, w tym suszę, i bodziszek wspaniały, który szybko się rozrasta i przy odpowiednim słońcu poradzi sobie na niemal każdej ziemi.

Przypomnij sobie o… CZAS TYKA. MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN NIEDŁUGO URODZI DZIECKO. JAK SIĘ Z TYM CZUJE

Jak informował portal Życie: JEŚLI MASZ W DOMU PAMIĄTKI Z PRL-U TO MOŻE OZNACZAĆ, ŻE JESTEŚ NIEZWYKLE BOGATY. WARTOŚĆ NIEKTÓRYCH Z NICH POTRAFI ZADZIWIĆ

Portal Życie pisał również o… KORONAWIRUS W POLSCE. WEDŁUG MINISTERSTWA ZDROWIA, JEDNO Z POLSKICH WOJEWÓDZTW JEST NIEMA WOLNE OD SARS COV-2