Każdy, kto posiada w domu dywan doskonale zdaje sobie sprawę, jak wiele trudu trzeba sobie zadać, aby utrzymać go w czystości. W tym celu zwykle stosowane są silne detergenty, które mogą podrażniać skórę i błony śluzowe.

Jak się okazuje, istnieje doskonała alternatywa dla środków chemicznych. Wystarczy sięgnąć po popularne produkty, które niemal każdy posiada w domu. W ten sposób szybko i skutecznie pozbędziesz się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń!

Ocet

Na wszelkiego rodzaju zabrudzenia na dywanie z pomocą przychodzi ocet! Na świeże plamy wystarczy przygotować roztwór z dwóch łyżek soli rozpuszczonych w połowie szklanki octu. Z kolei na nieco bardziej trwałe zanieczyszczenia świetnie sprawdzi się pasta z łyżki octu i łyżki skrobi kukurydzianej. 

Przygotowaną mieszankę należy nałożyć na plamę i pozostawić na dobę, a następnie odkurzyć dywan. Jeśli mamy do czynienia z zanieczyszczeniami po sokach lub farbie dobrym rozwiązaniem będzie roztwór z dwóch łyżek octu, łyżeczki proszku do prania i kubeczka wody.

Amoniak

Doskonałą alternatywą dla octu może być również amoniak. Wystarczy przygotować rozwtwór składający się ze szklanki amoniaku na dwa litry ciepłej wody i wyczyścić nim dywan przy pomocy gąbki. Następnie należy go osuszyć i powtórzyć czynosć kilka razy.

Białe wino i sól

Poszukujesz skutecznego sposobu na plamy po czerwonym winie? W tym celu należy polać ją odrobiną białego wina, aby nieco rozjaśnić, a po chwili pretrzeć gąbką namoczoną zimną wodą. Następnie wystarczy posypać solą i odkurzyć po upływie 10 minut. Można użyć także gotowego roztworu soli z alkoholem (1:4).

Krem do golenia 

Na rozlany smar lub olej świetnie sprawdzi się krem do golenia. W tym celu należy przetreć plamę wilgotną szmatką i pokryć ją cienką warstwą kosmetyki, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Na koniec wystarczy wytrzyć wilgotną ściereczką.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to skuteczny sposób czyszczenia dywanu bez moczenia. Wystarczy wysypać ją na dywan, pozostawić na kilka godzin i odkurzyć.

Suchy szampon

Posiadasz w domu modny, kudłaty dywan typu shaggy? Aby go wyczyścić należy najpierw odkurzyć z włosiem, a następnie pod włos i tradycyjnie wytrzepać kurz. Na koniec wystarczy spryskać suchym szamponem i wetreć go szmatką. Po godzinie można go odkurzyć i gotowe!

Płatki mydlane i skrobia

Do kolejnej metody czyszczenia dywanu na sucho potrzebne będą trzy łyżki płatków mydlanych połączonych z 500 gram skrobi ziemniaczanej. Mieszankę należy wetrzeć za pomocą szczotki we włosie i odczekać 30 minut. Na koniec wystarczy odkurzyć.

O tym warto pamiętać!

W przypadku czyszczenia dywanu na morko, warto pamiętać, aby odczekać 24 godziny aż dobrze wyschnie. Pozwoli to uniknąć rozwoju pleśni oraz uszkodzeń podłogi na skutek wilgoci.

Zobacz także: TRZYNAŚCIE TRIKÓW, KTÓRE UŁATWIĄ WYKONYWANIE DOMOWYCH OBOWIĄZKÓW. KONIECZNIE WYPRÓBUJ JE, JEŚLI NIE LUBISZ SPRZĄTAĆ

Polecamy również: NIETYPOWE ZASTOSOWANIE SODY OCZYSZCZONEJ. NIE MIAŁEŚ O NICH POJĘCIA

Może zainteresuje Cię to: SEJM PRZEGŁOSOWAŁ NOWĄ USTAWĘ I ROZDA NAWET 600 ZŁ ZA POPRAWNIE WYPEŁNIONY WNIOSEK. SKORZYSTAĆ MOŻE PONAD 65 TYSIĘCY POLAKÓW