Sodę oczyszczoną zna każdy. Nie każdy jednak wie, że ten niezwykły środek ma tyle zastosowań. Proszek możemy używać nie tylko w kuchni, ale także w łazience. Soda oczyszczona świetnie sprawdzi się jako środek piorący, a także czyszczący. Jakie zastosowania ma jeszcze soda?

Wybielacz

Soda oczyszczona ma działanie wybielające. Dodana do proszku do prania białych tkanin, wzmocni jego efekt. Wystarczy dodać poł szklanki sody do pralki, a efekt będzie zdumiewający. Dodatkowo, w sodzie można moczyć bieliznę. Pozostawiona na noc w wodzie z sodą oczyszczoną zmiękczy trudny do usunięcia brud z białych skarpetek.

Usuwa nieprzyjemne zapachy

Soda jest bardzo dobrym neutralizatorem zapachów. Dodana do płukania pozwoli pozbyć się uciążliwych zapachów. Soda oczyszczona zneutralizuje także zapach pochodzący z zakurzonych dywanów.

Wystarczy posypać powierzchnie dywanu obficie sodą, pozostawić na około 15 minut, a następnie dokładnie odkurzyć. Podobnie możemy zrobić z kanapą, sofą, materacem czy obiciem każdego innego mebla.

Ekologiczny płyn do mycia naczyń

Soda oczyszczona to idealny detergent. Aby stworzyć własny płyn do mycia naczyń, należy dodać 1 łyżkę sody oczyszczonej i kilka kropli olejku cytrynowego lub miętowego do wrzącej wody. Tak przygotowana mieszanka idealnie doczyści nasze naczynia.

Pozbywa się brudu i osadu z kuchennych ściereczek

Kuchenne ściereczki to prawdziwe siedlisko bakterii. Na ściereczkach zalega pozostały po zmywaniu naczyń - brud. Często ściereczki starczają jedynie na kilka myć, później stają się tłuste i nie pachną atrakcyjnie.

Okazuje się, że nie należy ich wyrzucać. Wystarczy po każdym użyciu zamoczyć ściereczkę w roztworze z sody oczyszczonej i gorącej wody, a szmatka będzie służyć nam o wiele dłużej.

Ratunek dla spalonego garnka

Każdej z nas zdarzyło się coś przypalić. Gorsze od samego zmarnowanego obiadu jest czyszczenie garnka. Przypalony, a często nawet spalony garnek, wymaga wielu starań, aby jego wygląd przypominał ten sprzed nieprzyjemnego wydarzenia.

Okazuje się, że jest na to łatwy i prosty sposób. Dzięki niemu nie trzeba będzie męczyć się z szorowaniem powierzchni naczynia. Wystarczy do garnka wlać zimną wodę, a następnie rozpuścić w niej sporą część opakowania sody oczyszczonej.

Taki roztwór należy doprowadzić do wrzenia, a następnie pozostawić na noc. Nazajutrz umyj garnek jak zwykle.

Udrożnia rury

Za pomocą sody można także udrożnić rury. Wystarczy, że do odpływu wsypiemy szklankę sody oczyszczonej, a po pięciu minutach zalejemy ją szklanką octu. Po wlaniu do otworu octu, należy natychmiast zatkać go korkiem. Po upływie 30 min, dokładnie spłukać.

Przypomnij sobie o… W 2020 ROKU POLAKÓW DOTKNĄ KOLEJNE PODWYŻKI. CO BĘDZIE DROŻSZE

Jak informował portal Życie: OTO BANALNIE PROSTY SPOSÓB NA PIĘKNIE PACHNĄCE UBRANIA

Portal Życie pisał również o… CZY ZNACIE TE SZTUCZKI ZE SODĄ OCZYSZCZONĄ