Eksperci przewidują, że obecne coraz wyższe ceny produktów to jeszcze nie koniec. W tym roku życie będzie jeszcze droższe ze względu na wzrost podatków, opłat za prąd oraz wywóz śmieci, a także inflację. Co będzie droższe i o ile więcej będziemy musieli zapłacić?

Droższy prąd i wywóz śmieci

Musimy liczyć się z droższym prądem. To sprawi, że koszt produkcji towarów wzrośnie, a więc wyższe będą także ich ceny. Prąd może kosztować nawet o 20-40% więcej w przedsiębiorstwach oraz o 20-30% więcej w domach.

Sprawi to, że podrożeje większość towarów i usług, w tym także chleb, jaja, nabiał i mięso.

Przez epidemię ASF w Chinach droższe może być mięso, głównie wieprzowina. Szykuje się także wzrost cen drobiu.

Polacy odczują też podwyżki opłat za wywóz śmieci. Wiele samorządów podało do informacji, że będzie on kosztował o 100-400% więcej. Dodatkowo więcej zapłacą osoby, które nie segregują śmieci – czekają na nie kary.

Podwyżki najmocniej dotkną pracowników z branży handlowej oraz świadczących proste usługi.

Wyższe ceny za alkohol i papierosy

Ze względu o 10-procentową podwyżkę akcyzy na alkohol oraz papierosy odczujemy także podwyżki cen tych produktów. Już w lipcu bieżącego roku droższe staną się również e-papierosy.

Podaje się, że pół litra wódki będzie kosztowało o ok. 1,5 zł więcej, zaś paczka papierosów – o ponad 1 zł więcej. Droższe będą również wszystkie inne wyroby tytoniowe. Od maja 2020 roku sprzedaż papierosów mentolowych zostanie zakazana. Obecnie stanowią one prawie jedną trzecią całego rynku tytoniowego, więc można obawiać się o wzrost szarej strefy.

Droższe będą także benzyna, olej napędowy i gaz. Z tego powodu droższe będzie nie tylko tankowanie aut, ale również transport osób i towarów, a także opłaty za wiele usług. Droższe są również stawki ubezpieczenia. Więcej zapłacimy także za samochody, co wiąże się z ekologią oraz poprawą bezpieczeństwa.

Przypomnij sobie o… FANI SĄ ZASKOCZENI WYGLĄDEM EDYTY GÓRNIAK. CO DIWA ZROBIŁA Z WŁOSAMI? NAJNOWSZE CIĘCIE TO PRAWDZIWY HIT

Jak informował portal Życie: HAILEY BIEBER I JEJ PODSUMOWANIE MINIONEGO ROKU. GWIAZDA POKAZAŁA NIEPUBLIKOWANE ZDJĘCIA ZE SWOJEGO ŚLUBU

Portal Życie pisał również o… POLSKA DZIENNIKARKA NATKNĘŁA SIĘ NA MEGHAN MARKLE PODCZAS POBYTU W KANADZIE. ZROBIŁA SOBIE PAMIĄTKOWE ZDJĘCIE Z KSIĘŻNĄ