Sejm podjął decyzję w sprawie dopłat dla rolników. Uchwalono ustawę zakładającą, że niektórzy hodowcy krów i świni otrzymają wsparcie finansowe. Warunkiem, który trzeba spełnić jest zapewnienie zwierzętom warunków ponad wymagane normy.

Na świadczenia dla rolników przygotowano już 50 milionów euro. Eksperci szacują, że z dopłat może skorzystać około 65 tysięcy rolników.

Uchwalono ustawę dotyczącą dopłat dla rolników

Ustawa dotycząca dopłat dla rolników została przegłosowana. Za projektem w takiej formie zadeklarowało się 439 posłów, przeciwnych było jednie trzech, a pięciu wstrzymało się od głosu.

Wcześniej na pierwszym czytaniu, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa zgłoszono trzy poprawki. Najważniejsza z nich zakładała ułatwienie wnioskowania rolników o przyznanie im świadczenia.

Dzięki temu będą mogli złożyć specjalne oświadczenie, że od poprzedniego roku w gospodarstwie nie nastąpiły żadne zmiany, zamiast składania na nowo e-wniosku.

Podczas drugiego czytania głos zabrał poseł sprawozdawca, Kazimierz Gwiazdowski. Informował on, że głównym celem wprowadzenia ustawy jest wsparcie finansowe rolników, którzy dbają o lepszy standard hodowli zwierząt, a co za tym idzie ponoszą większe koszty utrzymania. Zaznaczył jednocześnie, że tego właśnie oczekuje od nich społeczeństwo.

Rolnicy otrzymają dodatkowe pieniądze za poprawienie warunków hodowli

Wedle najnowszej ustawy, rolnicy hodujący krowy i świnie będą mieli możliwość otrzymania dodatkowego świadczenia, pod warunkiem, że poprawią warunki w gospodarstwie ponad wymagane normy.

W tym celu można przykładowo zwiększyć metraż przypadający na jedno zwierzę o przynajmniej 20 procent więcej od minimalnych wymagań lub udostępniając im pastwisko czy wybieg przez określoną liczbę dni w ciągu roku.

Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie przedstawić plan poprawy dobrobytu zwierząt hodowlanych.

Na jakie kwoty mogą liczyć rolnicy?

Za wypasanie krowy mlecznej przez minimum 120 dni w okresie wegetacyjnym w ciągu roku przewidziana jest kwota 180 złotych rocznie. 595 złotych rocznie otrzymają rolnicy, którzy utrzymują grupowo krowy mleczne w budynkach o metażu przynajmniej 20 procent większym niż zakładają minimalne wymagania.

Z kolei dla krowich "mam" przewidziane jest świadczenie w wysokości 329 złotych rocznie, pod warunkiem, że zostanie im zapewniony dostęp do środowiska zewnętrznego poza okresem wypasu.

Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć także właściciele trzody chlewnej. Otrzymają oni 301 złotych rocznie za lochę i 24 złotych za tucznika. Póki co ustawa nie przewiduje zmiany warunków ich hodowli ze względu na afrykański pomór świń.

Pomysłodawcy ustawy mają nadzieję, że oferując dopłaty, zachęcą rolników mniejszych gospodarstw do poprawy warunków chowu zwierząt.

Obecnie trwają rozmowy dotyczące szczegółowych rozwiązań. Już wkrótce będzie można się o nich dowiedzieć z rozporządzenia ministra.

Świadczenia dla rolników będą przyznawane na podstawie wniosków o dopłaty bezpośrednie. Ustawa wejdzie w życie 15 marca 2020 roku.

Polecamy także: 600+ DLA NIEKTÓRYCH I BONY ZAMIAST PIENIĘDZY? PIS SZYKUJE ZMIANY W SWOIM FLAGOWYM PROJEKCIE

Może zainteresuje Cię to: DWUKROTNIE WYŻSZA PENSJA MINIMALNA, NOWE DODATKI I ZMIANY PODATKOWE. CO NAS CZEKA KOLEJNEJ KADENCJI RZĄDÓW PIS?

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: CHIŃSKI WIRUS MOŻE DOTRZEĆ DO POLSKI. WŁADZE APELUJĄ O ZACHOWANIE OSTROŻNOŚCI