Jak informuje Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, na razie nie odnotowano obecności wirusa w Polsce. Największe zagrożenie zarażeniem występuje w Azji, która jest popularnym kierunkiem turystycznym Polaków.

Od 31 grudnia 2019 r. do 21 stycznia 2020 r. zgłoszono ogółem 295 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków nowego zakażenia koronawirusem 2019-nCoV, w tym cztery zgony. Spośród zgłoszonych przypadków 291 pochodziło z Chin a 4 przypadki zgłoszono poza Chinami: w Tajlandii (2), Japonii (1) i Korei Południowej (1).

Pierwsze zachorowania powiązano z przebywaniem na targu ryb i owoców morza Seafood City w Wuhan, który został zamknięty w dniu 1 stycznia 2020 r. - czytamy w komunikacie Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Groźny wirus opanował Chiny i przenosi się dalej

Sytuacja pogarsza się, a wirus coraz szybciej znajduje kolejne ofiary. Obecnie odnotowano 440 przypadków zarażenia koronowirusem, który jest niezwykle podobny to tego powodującego SARS. Jak podaje ministerstwo zdrowia w Pekinie, zmarło już dziewięć osób.

Póki co nieznane są drogi, którymi wirus przenosi się na kolejne osoby. Nie wiadomo także, skąd się wziął. Jednak pewne jest, że ludzie mogą zarazić się od siebie nawzajem, a wirus wywołuje zapalenie płuc.

Chińskie władze informowały, że sytuacja jest pod kontrolą. Nie jest to do końca prawdą – przypadki zakażenia stwierdzono już w Japonii, Korei Południowej, Tajlandii, na Tajwanie, a także w USA. Podejrzewa się, że jeden z mężczyzn, który wrócił z Chin do Australii, także jest zarażony.

Bardzo możliwe, że oficjalna liczba osób zarażonych wirusem jest mniejsza niż rzeczywista. Choroba wciąż się rozprzestrzenia, co pozwala twierdzić, że będzie wciąż rosła. Gabriel Leung, przedstawiciel uniwersytetu z Hongkongu, twierdził, że liczba zakażonych wynosi ponad 1300 osób.

Koronawirus 2019-nCoV wywołuje zapalenie płuc. Wiele lotnisk wprowadziło badania lekarskie dla podróżnych z miasta Wuhan w Chinach, gdzie rozprzestrzenia się choroba. Podaje się informacje o kilkudziesięciu osobach, które leżą w szpitalu w stanie krytycznym.

Chory narzeka na kaszel, ma duszności i gorączkę.

Władze Lotniska Chopina w Warszawie bacznie obserwują sytuację, deklarują także, że pozostają w gotowości do działania, jeśli wykryte zostanie zagrożenie epidemiologiczne.

Przypomnij sobie o… WOŚP 2020. ZEBRALI PONAD 775 TYSIĘCY ZŁOTYCH! TAKI WYNIK TO PRAWDZIWY POWÓD DO DUMY

Jak informował portal Życie: SYNOPTYCY WYDALI RANO PILNE OSTRZEŻENIA. JEŚLI WYCHODZISZ Z DOMU, BĄDŹ BARDZO OSTROŻNY