Depresja czy chwilowy spadek nastroju?

Czasem ludzie nie potrafią zrozumieć czym jest depresja. Twierdzą, że inni tłumaczą w ten sposób stan lekkiego smutku, gdy mają spadek formy i nic im się nie chce. Przez to osoby, które faktycznie cierpią na tą chorobę, nie chcą otwarcie powiedzieć najbliższym o pojawiających się zaburzeniach psychicznych.

Rozmawianie o depresji jako chorobie jest dość ciężkie, gdyż problem ten jest często bagatelizowany przez społeczeństwo. Słowo „depresja” stało się powszechne. Problemy ludzi cierpiących na tą chorobę mogą być umniejszane, a nawet gdy próbują je zdradzić, słyszą: „"daj spokój, ja też mam depresję, przejdzie, jak wyjdzie słońce".

Chorzy na depresję chcą się izolować od świata. Rzeczy, które wcześniej sprawiały im radość, stopniowo przestają cieszyć. Depresji towarzyszy zobojętnienie, uczucie pustki, często drażliwość oraz niestabilny nastrój. Osobie chorej często towarzyszy silny lęk, obniżone poczucie własnej wartości, poczucie beznadziejności, a nawet myśli o śmierci.

Jak leczyć depresję?

Depresja jest chorobą, dlatego należy ją leczyć jak każdą inną. Jeśli objawy depresji utrzymują się przez 2–4 tygodnie, niezależnie od wywołujących je przyczyn, wskazana jest konsultacja psychiatryczna/psychologiczna.

Leczenie depresji jest dość długim procesem. Obecnie najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą leczenia depresji jest połączenie przyjmowania preparatów farmakologicznych z odpowiednią psychoterapią. Efekty leczenia powinny być widoczne po kilku tygodniach kuracji, jednak w każdym przypadku jest inaczej.

Jak pomóc osobie z depresją?

Prawda jest taka, że osobie z depresją nie można bezpośrednio pomóc. Konieczne będzie dla niej leczenie u specjalisty. Można być przy niej, zapewniać, że się jest i że w razie czego, nawet jak wszystko wydaje jej się beznadziejne, ma z kim porozmawiać.

Warto jednak pamiętać, że inicjatywa stoi po naszej stronie. Nawet jeśli chory na depresję nie odpowiada na zaproszenie czy wydaje się być niezadowolony z naszej wizyty, nie wolno nam się zniechęcać. Drobne gesty, które zbliżą nas do chorego, są niezwykle potrzebne.

Porady typu: „weź się w garść”, „wyjdziesz z tego”, „zobaczysz, za niedługo nic Ci nie będzie” nie rozwiążą problemu chorego. Depresja nie jest zwykłym, chwilowym smutkiem, dlatego nie trzeba pocieszać chorej osoby. Wystarczy jej po prostu towarzyszyć i nie możemy negować tego, co taki człowiek czuje.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... GIS OSTRZEGA PRZED JEDZENIEM JAJEK TEJ POPULARNEJ MARKI. W WIELU PARTIACH WYKRYTO SALMONELLĘ

Warto sobie przypomnieć... W JEDNYM Z POPULARNYCH MARKETÓW WYCOFANO RYBĘ. GIS OSTRZEGA PRZED JEJ SPOŻYCIEM

Portal "Życie" informował także o... KUBA WOJEWÓDZKI ZOSTANIE OJCEM? DZIENNIKARZ ZDOBYŁ SIĘ NA PORAŻAJĄCE WYZNANIE