W sieci Makro Cash and Carry Polska wycofano jedną z partii wędzonych steków z halibuta niebieskiego wyprodukowanego przez firmę Rybhand Sp. z o.o. Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie w tej sprawie.

Z jakiego powodu ryba została wycofana ze sklepu?

Podjęto decyzję o wycofaniu produktu o numerze partii 01/340 (wyprodukowanego przez firmę Rybhand Sp. z o.o. Sp. k., weterynaryjny numer identyfikacyjny 30061802).

Według badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez przedsiębiorcę w felernej partii ryby stwierdzono przekroczoną liczbę bakterii Listeria monocytogenes.

Spożycie żywności zanieczyszczonych tą bakterią może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. Proces wycofywania produktów przez dystrybutora monitorowany jest przez Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Co zrobić z zakupionym produktem?

"Jeżeli posiadacie Państwo produkt o takim oznakowaniu lub kupiliście Państwo ten produkt w mniejszej ilości na wagę w hali Makro w dniach 9-12.12.2019 prosimy o niespożywanie produktu, o wycofanie z dalszego obrotu oraz o kontakt z halą Makro, w której produkt został zakupiony, w celu zwrotu towaru lub ewentualnego uzyskania bardziej szczegółowych informacji" - pisze w oficjalnym komunikacie Marko Polska przepraszając jednocześnie za wszelkie niedogodności związane z zaistniałą sytuacją.

Czym jest listerioza?

Listerioza to choroba zakażna spowodowana najczęściej spożyciem żywności zanieczyszczonej bakterami Listeria monocytogenes.

Najbardziej narażone są osoby z upośledzoną odpornością komórkową - noworodki, kobiety w ciąży, osoby starsze, pacjenci po przeszczepach narządowych czy poważnymi dolegliwościami.

Objawy pojawiają się od 4 godzin do kilku dni po zjedzeniu zakażonego produktu. Najczęściej są to symptomy przypominające grypę: bóle stawów i mięśni, gorączka, drgawki, wymioty, biegunka czy czasowa utrata przytomności. Jeśli choroba nie zostanie zdiagnozowana w porę może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzewniowych czy sepsy.

Zobacz także: GIS OSTRZEGA! POD ŻADNYM POZOREM NIE BIERZ TEGO PROBIOTYKU

Może zainteresuje Cię to: W JEDNYM Z BULIONÓW SPRZEDAWANYCH W SKLEPACH WYKRYTO SZKO! GIS WYCOFUJE PRODUKT ZE SPRZEDAŻY

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: WSTRZĄSAJĄCE ODKRYCIE NAUKOWCÓW. NAWYK, KTÓRY UWAŻANY JEST ZA ZDROWY, MOŻE PROWADZIĆ DO POWAŻNEJ CHOROBY