Nie podlega wątpliwości, że krótka przerwa na sen ma zbawienny wpływ na pracę naszego organizmu. To właśnie drzemka wpływa na odzyskanie sił, poprawę samopoczucia i uprawnienie koncentracji.

Nawyk regularnego urządzania sobie drzemek ma także zmniejszać ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia, stymulować rytm serca i poprawiać ukrwienie mózgu. A przynajmniej tak naukowcy twierdzili do tej pory…

Najnowsze badania zburzyły dotychczasową wiedzę na temat drzemek. W Chinach przeprowadzono analizę, z której wynika, że ucinanie sobie drzemki znacznie zwiększa ryzyko udaru mózgu. Wstrząsające wyniki badań zostały właśnie opublikowane w czasopiśmie medycznym "Neurology".

Analiza, która wykazała niekorzystny wpływ drzemki na zdrowie, została oparta na badaniach 32 tysięcy osób. Wynika z niej, że osoby, które sypiają w ciągu dnia, mają wyższe ryzyko udaru mózgu. Z kolei osoby, które w ogóle nie śpią w ciągu dnia, są na to znacznie mniej narażone.

Analiza została przeprowadzona na danych zebranych od 32 tysięcy osób o średniej wieku wynoszącej 62 lata. Wszystkich uczestników badania obserwowano przez ponad 6 lat. Przez cały ten czas odnotowano wśród nich aż 1557 przypadków udaru.

Naukowcy podkreślają jednak, że wszystko zależy od długości snu. Powszechnie wiadomo, że optymalny dobowy czas przeznaczony na sen to 8 godzin. Tymczasem osoby, które ucinały sobie drzemki w ciągu dnia, często spały ponad 9 godzin dziennie!

To właśnie osoby ucinające sobie długie drzemki narażone były na zwiększone ryzyko udaru mózgu. Badania wykazały, że o 25 procent bardziej zagrożone udarem mózgu były te osoby, które drzemały w ciągu dnia dłużej niż 90 minut.

Autor badań, doktor Xiaomin Zhang z Huazhong University of Science, podkreśla, że do zrozumienia wpływu drzemek na nasz organizm potrzebne są dalsze badania.

Z wcześniejszych analiz wynika bowiem, że regularne drzemki w ciągu dnia wpływają na zmiany w poziomie cholesterolu. Są również dla organizmu sygnałem o nieaktywnym trybie życia. To właśnie te czynniki mogą mieć wpływ na zwiększenie ryzyka wystąpienia udaru.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... CO ROBISZ ZARAZ PO PRZEBUDZENIU? STATYSTKI WSKAZUJĄ, ŻE NIE JESTEŚMY NARODEM RANNYCH PTASZKÓW

Warto sobie przypomnieć... POZYCJA SNU MA OGROMNE ZNACZENIE. TO, CZY ZASYPIAMY NA WZNAK, CZY NA BRZUCHU MÓWI WIĘCEJ NIŻ MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ

Portal "Życie" informował także o... TO URZĄDZENIE MOŻE URATOWAĆ CI ŻYCIE. MIASTO ROZDAJE JE ZA DARMO, WYSTARCZY SIĘ ZGŁOSIĆ