Zmywarka jest bez wątpienia jednym z ulubionych sprzętów kuchennych każdego z nas. Urządzenie pozwala nam nie tylko zaoszczędzić cenny czas, ale także wodę i prąd, co w efekcie przekłada się na niższe rachunki.

Ten, kto wymyślił zmywarkę powinien dostać nobla. Urządzenie ratuje nas od ciągłego stania przy zlewie. Dzięki niemu nie musimy co chwilę zmywać, a w kuchennym zlewie nie zalegają pojedyncze łyżeczki, kubki czy talerzyki. Wkładając do niej naczynia po każdym ich użyciu, pozbywamy się bałaganu w naszej kuchni.

Zmywarka ratuje nas także po wizytach gości. Już nie musimy godzinami zmywać dziesiątek naczyń, które pozostały nam po niedzielnym obiedzie

Choć to genialne urządzenie, jak wszystko ma swoje minusy. Jednymi z nich jest fakt, że nie wszystko można do niej włożyć. Wysoka temperatura jaka panuje w zmywarce, a także środki czyszczące i sól, które do niej wkładamy, negatywnie wpływają na niektóre kuchenne przedmioty. Czego nie można myć w zmywarce?

Jeśli nie chcesz, aby te przedmioty uległy zniszczeniu, pod żadnym pozorem nie umieszczaj ich w zmywarce!

Drewniane przedmioty

Do zmywarki nie należy wkładać drewnianych przedmiotów. Wysoka temperatura panująca w urządzeniu, powoduje pęcznienie, a następnie pękanie zrobionych z drewna przedmiotów.

Srebro i miedź

W zmywarce nie należy myć srebra ani miedzi. Chemikalia używane do zmywarek powodują trudne, a czasami niemożliwe do usunięcia ślady i odbarwienia.

Delikatne szkło

Szczególną ostrożność należy zachować przy myciu delikatnych kubków oraz szklanek. Pod żadnym pozorem nie należy myć ich w wysokich temperaturach. Delikatne szkło może pęknąć, a umieszczone na nich wzory zwyczajnie się zmyć. Jeśli chcesz umyć szkło w zmywarce, wykorzystaj do tego szybki program o niskiej temperaturze. Niektóre urządzenia posiadają specjalną opcję do szkła.

Przedmioty z powłoką teflonową

Garnki i patelnie, które zostały pokryte teflonem nie mogą być czyszczone w zmywarce. Teflonowa powloką może nie tylko ulec zarysowaniom, ale także poważnie się szkodzić. Jeżeli zależy Ci na długiej żywotności teflonu, pod żadnym pozorem nie umieszczaj go w zmywarce.