Rola jajek w kuchni jest ogromna. Jajka są składnikiem wielu potraw. Są także daniem samym w sobie. Dzięki ich powszechnemu zastosowaniu, obecne są w naszym menu praktycznie codziennie.

O ile w przypadku surowych jaj sprawa jest szybka, o tyle w przypadku ich gotowania, bywa już ciężko. Wszystko przez ich skorupkę, która często jest uciążliwa i trudna w obieraniu.

Niejednokrotnie zdarza się tak, że podczas obierania jajka, większa cześć białka zostaje w skorupce. Aby tego uniknąć należy zastosować jeden trik, dzięki któremu skorupka będzie z łatwością odchodziła od białka.

Wystarczy, że do wody, w której będziesz gotować jaja, wrzucisz plasterek cytryny. Co ważne, aby jajka szybciej się zagotowały, muszą mieć temperaturę pokojową. Dlatego warto wyciągnąć je z lodówki parę minut przed przygotowywaniem.

Do wrzącej wody, w której pływa już plasterek cytryny, wrzucamy jajka w temperaturze pokojowej. Od tego mementu zaczynamy mierzenie czasu. Jeżeli zależy nam na przygotowaniu jajka na miękko, musimy zostawić je na gazie przez 3-5 minut, w zależności od tego, jaki stopień płynności żółtka lubimy.

Jeżeli chcemy, aby nasze jajko było ugotowane na twardo, musi ono spędzić w wodzie około 10 minut.