Każdy z nas chciałby, aby jego ubrania czy ręczniki były po praniu miękkie i delikatne. Warto poznać kilka sprytnych sposobów na zmiękczanie tkanin. Proste rady pozwolą zapomnieć o sztywnym i nieprzyjemnym praniu.

Tkaniny stają się sztywne głównie dlatego, że na ich włóknach odkłada się zbyt dużo detergentów. Przede wszystkim należy zatem zadbać o odpowiednio przeprowadzony proces płukania.

Styl.pl zaleca, aby korzysta z ponownego wypłukania prania. Skutecznym sposobem na pozbycie się resztek detergentów jest włączenie płukania, ale jedynie z sodą lub octem i włączenie pralki na wysoką temperaturę. Oczywiście trzeba ją dobrać zgodnie z zaleceniami wobec naszych ubrań.

Dobrze jest też dodawać do każdego prania sodę lub ocet albo sól morską wraz z kilkoma kroplami olejku eterycznego. Taką mieszankę można dodawać bezpośrednio do bębna lub do pojemnika na detergent.

Skuteczna do zmiękczania tkanin jest też mieszanka składająca się z 220 ml wody, 40 g kwasku i 4-5 kropli olejku z drzewa herbacianego. Do każdego prania warto dodawać 2-3 łyżki.

Alternatywą dla naturalnych środków zmiękczających tkaniny są też oczywiście gotowe preparaty. Można je dostać już od kilku złotych za litr. Takie środki dozujemy zawsze do pojemnika obok miejsca na detergent do prania.

Kolejnym pomysłem na zmiękczenie prania jest stosowanie specjalnych kulek/piłek. Ich koszt to około 13 złotych za 2 sztuki. Ułatwiają one suszenie ubrań, obracając się „rozluźniają” włókna i uniemożliwiają ich twardnienie.

Poznaj najlepsze przepisy na rozgrzewający napój: TRZY NAJLEPSZE PRZEPISY NA ROZGRZEWAJĄCE JESIENNO-ZIMOWE HERBATKI

Sprawdź też dobre pomysły na przebrania na Halloween: NIE MASZ POMYSŁU NA PRZEBRANIE HALLOWEENOWE? OTO 5 PROSTYCH PROPOZYCJI!

Joanna Tec