Na początku roku jedną z głośniejszych spraw była nagła śmierć Jana Lityńskiego. Mężczyzna, który znany był ze swojej działalności na rzecz opozycji antykomunistycznej za czasów PRL-u oraz z faktu, że był jednym z doradców Bronisława Komorowskiego w czasach jego prezydentury, padł ofiarą nieszczęśliwego zdarzenia.

Przypomnijmy – nic nie zapowiadało, by niedzielny spacer z żoną i psami miał skończyć się tragicznie. Jedno ze zwierząt spacerowało po zamarzniętej rzece, w pewnym momencie lód się załamał.

Jan Lityński. Źródło: Youtube Radio TOK FM
Jan Lityński. Źródło: Youtube Radio TOK FM

Niewiele myśląc, Jan Lityński ruszył na ratunek czworonożnemu przyjacielowi. Niestety, lód na zamarzniętej Narwi załamał się również pod nim. 75-latek utonął, a jego ciało zostało znalezione po tygodniu.

Do tragicznego zdarzenia doszło 21 lutego w pobliżu Pułtuska. Pogrzeb odbył się 10 marca, a Jan Lityński został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w Alei Zasłużonych. Jak wygląda jego grób?

Grób Jana Lityńskiego

Jan Lityński został pochowany w miejscu, do którego łatwo jest dotrzeć. Jego rodzina podjęła ważną decyzję – postanowiono nie stawiać mu dużego, zwracającego uwagę pomnika.

Źródło: goniec.pl
Źródło: goniec.pl

Zamiast tego wybrano po prostu murawę, która sprawia, że grób wygląda bardzo naturalnie. Dekoracje również nie są przepełnione przepychem – na samej mogile znajduje się tylko jedna doniczka, a w niej bratki.

Obok grobu położona jest jedna czerwona róża. Całość jest schludna i elegancka, co przykuwa uwagę. Wokół stoi jeszcze jedna doniczka oraz kilka zniczy.

W pobliżu grobu Jana Lityńskiego znajdują się krzewy oraz drzewa i sporo trawy.

Źródło: goniec.pl
Źródło: goniec.pl

Na mogile znajduje się zdjęcie Jana Lityńskiego z psem, którego uratował, poświęcając własne życie. To sprawia, że osoby, które odwiedzają grób działacza, czują, jak łzy cisną im się do oczu.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: BABCIA WSTYDZIŁA SIĘ TEGO, ŻE JEJ WNUCZKA JEST NIEŚLUBNYM DZIECKIEM. SYN KOBIETY NIE CHCIAŁ SŁYSZEĆ O CEREMONII. MAŁO BRAKOWAŁO, A STRACIŁBY RODZINĘ

O tym się mówi w Polsce: DOBRA WIADOMOŚĆ DLA MILIONÓW POLAKÓW. MINISTERSTWO ZDROWIA I NFZ ZAPOWIADAJĄ WZNOWIENIE WAŻNEJ DZIAŁALNOŚCI SZPITALI. POCZĄTEK JUŻ 4 MAJA

O tym się mówi na świecie: KSIĄŻĘ KAROL ZAPROWADZI PORZĄDEK W RODZINIE KRÓLEWSKIEJ. OD TERAZ ROYALSI BĘDĄ MUSIELI CHODZIĆ DO PRACY. DOSTANIE SIĘ TEŻ MEGHAN I HARRY’EMU

Z życia gwiazd: KAMIL STOCH POSIADACZEM POTĘŻNEGO MAJĄTKU? UWIELBIANY POLSKI SKOCZEK ZAROBIŁ WRĘCZ ASTRONOMICZNE PIENIĄDZE. SUMĄ PRZEBIŁ SWOICH KOLEGÓW I KONKURENTÓW