Nie ulega wątpliwości, że świadczenia, jakie otrzymują polscy emeryci, nawet w "normalnych" czasach pozostawiają wiele do życzenia. Seniorom nierzadko ledwie udaje się związać koniec z końcem, mając do dyspozycji tylko skromne kwoty od państwa. Jak się okazuje, ich kiepska sytuacja uległa jeszcze większemu pogorszeniu.

Niepokojący komunikat KRD

W dobie pandemii niewiele mówiło się o problemach finansowych osób najstarszych - ich miejsce zajęły przede wszystkim kwestie służby zdrowia oraz upadku przedsiębiorstw należących do ludzi młodych. Jak się jednak okazuje, kryzys na rynku pracy dotknął również najstarszą część społeczeństwa.

"Kwota zadłużenia emerytów w ciągu 5 lat niemal się podwoiła, ale liczba dłużników wzrosła nieznacznie, bo z 317 tys. osób w listopadzie 2015 r. do 322 tys. osób w tym roku. Oznacza to, że wzrósł średni dług pojedynczego seniora, który obecnie wynosi ponad 18 tys. zł na osobę. Pięć lat temu ta kwota była o połowę niższa" - przekazał Krajowy Rejestr Dłużników.

Chociaż wydawałoby się, że sytuacja życiowa emerytów w dobie pandemii jest dosyć ustabilizowana, to obecne wydarzenia zmusiły wiele starszych osób do zaciągania pożyczek i kredytów. Dzieje się tak dlatego, że nieraz wydatki znacznie przeważają skromną kwotę emerytury.

Seniorzy coraz częściej udają się do banków po pożyczki. Są oni dla instytucji finansowych idealnymi klientami ze względu na stałość swoich przychodów - w przeciwieństwie do przedstawicieli np. branży gastronomicznej, której byt w czasie pandemii jest niepewny, a przez to - uniemożliwiający wzięcie kredytu.

Emerytury wciąż oscylują na poziomie około 1200 złotych, co w większości przypadków nie jest wystarczające do utrzymania się - stąd wzrastająca liczba dłużników wśród ludzi starszych. Średnie zadłużenie seniora wynosi obecnie około 18 tysięcy złotych. Zdarzają się również osoby, u których kwota ta sięga nawet kilku milionów!

Zjawisko to najbardziej przytłaczające wydaje się być w większych aglomeracjach, takich jak Kraków, Warszawa czy Gdańsk - mieszkańcy mniejszych miejscowości znacznie rzadziej się zadłużają.

Zobacz także: Brad Pitt pod wrażeniem po obejrzeniu pracy Marcina Prokopa. Skąd gwiazda Hollywood dowiedziała się o polskim prezenterze

Może cię zainteresować: Agata Rusak z 5 edycji "Rolnik szuka żony" zrobiła furorę na Instagramie. Tak uczciła rocznicę 11 listopada. Czy pokazała zbyt wiele

Pisaliśmy również o: Znajomy Antka Królikowskiego zdradził zaskakujące fakty. Czy aktor niebawem oświadczy się swojej nowej ukochanej