Jak się okazuje, osoba która została wybrana na głowę państwa nie może prowadzić samochodu. Co więcej, przepis ten obowiązuje nawet wtedy, kiedy kadencja dobiega końca, a prezydent udaje się na emeryturę.

Prezydent Andrzej Duda nie może prowadzić auta?

Dziennikarze portalu Interia postanowili sprawdzić jednak tę kwestię u źródła. W związku z tym postanowili zasięgnąć informacji w biurze prasowym kancelarii prezydenta RP Andrzeja Dudy. Niestety, tam odesłano ich do Służby Ochrony Państwa.

Kiedy dziennikarze zadzwonili pod wskazany numer, pracownica Służby Ochrony Państwa poleciła napisanie maila. Tak też zrobili. Dziennikarze zapytali, jak dokładnie w naszym kraju wygląda kwestia prowadzenia auta przez prezydenta. Odpowiedź, jaką uzyskali od Służby Ochrony Państwa mocno ich zaskoczyła.

- Szanowny Panie Redaktorze, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz.U. z 2020 r. poz. 384) sposoby, metody i formy podejmowanych czynności i działań przez SOP stanowią informacje niejawne - brzmi treść maila jaką otrzymali dziennikarze.

Jak to wygląda na świecie?

Jak się okazuje zakaz taki obowiązuje w Stanach Zjednoczonych. Ostatnim prezydentem, który mógł prowadzić auto był Lyndon Johnson wybrany na prezydenta po zamachu na Johna F. Kennedy’ego.

Co ciekawe, regulacja taka nie wynika z przepisów prawa, ale z regulaminu Secret Service, któremu podporządkowują się prezydenci USA. Mogą oni jedynie prowadzić auto na terenie swoich prywatnych posiadłości.

W Wielkiej Brytanii natomiast królowa Elżbieta II jest jedyną osobą w Zjednoczonym Królestwie, która może poruszać się autem bez posiadania prawa jazdy.

Jak informował portal "Życie": KOBIETA ZDECYDOWAŁA SIĘ NA OGROMNĄ ZMIANĘ SWOJEGO WYGLĄDU. NA WSZYSTKIE OPERACJE PLASTYCZNE WYDAŁA 200 TYSIĘCY ZŁOTYCH. CZY BYŁA TO DOBRA DECYZJA

Przypomnij sobie: OSTATNIE DONIESIENIA NA TEMAT AGATY KORNHAUSER - DUDY WYWOŁAŁY NIEMAŁE OBURZENIE. GŁOS ZABRAŁA TAKŻE KAROLINA KORWIN - PIOTROWSKA

Portal "Życie" pisał również: KOLEJNY KONFLIKT W BRYTYJSKIEJ RODZINIE KRÓLEWSKIEJ? KSIĘŻNA KATE JUŻ NIE WYTRZYMUJE