Olga Aleksandra Sipowicz (Jackowska), znana szerszemu gronu jako Kora Jackowska, zmarła 2 lata temu. Została zapamiętana jako autorka tekstów, piosenkarka rockowa i wokalistka zespołu Maanam.

Jak zdążyła wyznać, od lat 90 skarżyła się na bóle brzucha, przez które była wielokrotnie diagnozowana i leczona. Potem okazało się, że powodem dolegliwości artystki był rozsiany rak jajnika z przerzutami.

Choć choroba odbierała jej siły, wciąż miała plany i marzenia. Chciała wrócić do pracy, spotykać się z fanami i tworzyć dla nich przeboje.

Miejsce spoczynku Kory Jackowskiej – jak teraz wygląda?

Kora spoczęła na Starych Powązkach 8 sierpnia 2018 roku. W uroczystościach pogrzebowych wzięło wówczas udział wielu jej fanów. W trakcie uroczystości rozbrzmiewały jej utwory „Czarna Madonna” czy „Się ściemnia”.

Kora Jackowska. Źródło: se.pl
Kora Jackowska. Źródło: se.pl
Kora Jackowska. Źródło: se.pl

Znajdujący się na Powązkach grób artystki odznacza się od reszty wyjątkową kolorystyką, oryginalnym kształtem, a przede wszystkim napisem, jaki znalazł się płycie. W chwili śmierci Kora Jackowska miała 67 lat, zmarła we własnym mieszkaniu, wśród najbliższych.

- Kora przeszła piekło. Choroba była niszcząca, a ona miała siłę do życia. Do samego końca była aktywna i chciała żyć. Nie bała się śmierci. Prosiła, bym nie płakał na jej pogrzebie – opowiadał mąż artystki, Kamil Sipowicz.

Jak podaje wp.pl, pogrzeb Kory miał charakter świecki – na jej grobie na próżno szukać religijnych symboli, zaś podczas ceremonii nie było księdza ani mszy. Fani zapamiętali jej miejsce spoczynku jako piękny grób z dużym zdjęciem wokalistki i czerwonym karmnikiem dla wiewiórek oraz ptaków, a także mnóstwem kwiatów i dekoracji od bliskich oraz fanów.

Grób Kory Jackowskiej. Źródło: wp.pl
Grób Kory Jackowskiej. Źródło: wp.pl

Teraz nieco zmieniono wystrój grobu – na płycie znalazła się rzeźba kobiety.

„Kiedy zastanawialiśmy się nad tym, w co Kora wierzyła i co było dla niej ważne, doszliśmy do wniosku, że Kora wierzyła w dziewczyny - w ich siłę, piękno i mądrość. Zawsze stawała po stronie kobiet, broniła ich praw, a przez swoją historię pokazywała innym, że nie można się poddawać” – tłumaczyli bliscy wokalistki.

Kora Jackowska. Źródło: fakt.pl
Kora Jackowska. Źródło: fakt.pl
Kora Jackowska. Źródło: fakt.pl

„Dlatego też wybór padł na rzeźbę z brązu pt. 'Ola' - piękną, kobiecą postać. To hołd nie tylko dla Kory, ale też dla tysięcy innych kobiet, którym patriarchalny świat nieustannie chce na siłę przypisywać role i obowiązki. Czujemy, że gdzieś z daleka wciąż mówi wszystkim wspaniałym kobietom: 'Hej, nie dajcie się, jestem z Wami.'”

Jak tłumaczy Kamil Sipowicz, poprzednia dekoracja grobu niszczyła się przez pogodę, niektóre ozdoby zardzewiały, zaczęły się psuć. Elementy z poprzedniej instalacji można oglądać na łące na Roztoczu.

Przypomnij sobie o… GWIAZDOR DISCO-POLO NAGLE POJAWIŁ SIĘ NA ŚLUBIE. TAKIEGO OBROTU WYDARZEŃ NIKT SIĘ NIE SPODZIEWAŁ

Jak informował portal Życie: PRZEPŁYNĄ PIENIĄDZE. ASTROLOGOWIE POWIEDZIELI, KTÓRE ZNAKI ZODIAKU SIĘ WZBOGACĄ W SIERPNIU 2020 ROKU

Portal Życie pisał również o… EMERYCI MOGĄ LICZYĆ NA WIĘCEJ PIENIĘDZY. O ILE WZROŚNIE TRZYNASTKA