Jak podaje "Super Express", dodatkowa trzynasta emerytura, jaką seniorzy otrzymają już w maju przyszłego roku będzie wyższa. Ma wynieść 1300 zł brutto, a więc o 100 zł więcej niż w tym roku. Oznacza to, że seniorzy mogą liczyć na ok. 1070 zł na rękę.

Tzynasta emerytura

W ramach dodatkowego trzynastego świadczenia emerytalnego w tym roku seniorzy otrzymali 981 zł na rekę (1200 zł brutto). Wypłata trzynastki jest rozwiązaniem, które znalazło się już na stałe do polskiego systemu emerytalnego. Kwota świadczenia każdego roku będzie rosła, a to dlatego, że wynosi ono zawsze tyle, ile najniższa emerytura, która podlega waloryzacji.

W marcu tego roku najniższe świadczenie emerytalne wynosiło 1200 zł (podniesiono ją z 1100 zł) i tyle samo wypłacono w ramach trzynastki. Na ile mogą liczyć seniorzy w przyszłym roku?

YouTube

Emerytura 2021

"Najniższa emerytura w przyszłym roku wzrośnie, ponieważ rośnie inflacja. Myślę, że rząd będzie chciał podwyższyć minimalne świadczenie do 1300 zł brutto" - prognozuje Antonii Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

W podobnym tonie wypowiada się Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. "Mam ogromną nadzieję, że podniesiemy o 100 zł minimalną emeryturę od przyszłego roku. Wynosiłaby ona wtedy 1300 zł. Tyle samo oczywiście wynosiłaby trzynasta emerytura" - powiedział w rozmowie z "Super Expressem".

Jeśli spełnią sie te prognozy i świadczenie wzrośnie do 1300 zł brutto (1100 zł na rękę), to trzynastka będzie wynosić ok. 1070 zł na rękę, co wiąże się z faktem, że jest ona opatrzona nieco wyższym podatkiem.

YouTube

Zadowala was ta kwota?

To też może cię zainteresować: Czy Polacy muszą przygotować się na wzrost cen wody? Prezes Wód Polskich o możliwych podwyżkach

Zobacz, o czym jeszcze pisaiśmy w ostatnich dniach: GIS nakazał producentowi wycofanie ze sklepów dwóch popularnych produktów. Mogą być szkodliwe dla konsumentów

O tym się mówi: Trwają poszukiwania w sprawie Iwony Wieczorek, natrafiono na istotne znalezisko. Czy nareszcie wyjaśni się to, co stało się z zaginioną 19-latką