Do tej pory dzieci nie przechodziły koronawirusa w bardzo ostry sposób. W gorszej sytuacji byli seniorzy oraz osoby, które cierpiały na choroby współistniejące. Okazuje się jednak, że dzieciom, które zaraziły się wirusem z Wuhan, może grozić coś innego.

Nowa choroba może zagrażać najmłodszym

Dzieci zakażone koronawirusem zazwyczaj przechodziły COVID-19 bezobjawowo lub łagodnie. Niewielu z nich potrzebowało intensywnej opieki i wizyty w szpitalu.

Okazuje się jednak, że u najmłodszych koronawirus może wywoływać inną chorobę. Może grozić im SIRS, czyli syndrom systemowej reakcji zapalnej.

Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: edziecko.pl
Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: edziecko.pl
Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: edziecko.pl

Choć Światowa Organizacja Zdrowia nie potwierdza tych informacji, uważa jednak, że bardzo możliwe, iż SIRS ma związek z COVID-19.

Wstępne hipotezy wskazują na to, że syndrom ten jest powiązany z Covid-19 (…) Nie wiemy, czy to wirus atakuje komórki, czy jest to (zbyt intensywna) odpowiedź immunologiczna, która pociąga za sobą zapalenie, tak jak w przypadku eboli

- powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia.

Jakie są symprowy SIRS?

Mężczyzna podkreślił jednak, że wciąż nie wiadomo czy koronawirus odgrywa jakąś rolę w przypadku rozwoju tej nowej infekcji.

SIRS prowadzi do niewydolności wielonarządowej i wstrząsu. Towarzyszu mu gorączka, która utrzymuje się powyżej trzech dni, wysypka, ropne zapalenie spojówek lub zapalenie śluzówki i skóry, dysfunkcje mięśnia sercowego, niskie ciśnienie, zapalenie zastawek i osierdzia, biegunka, wymioty, czy ból brzucha.

Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: zdrowie.radiozet.pl
Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: zdrowie.radiozet.pl
Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: zdrowie.radiozet.pl

Szef Światowej Organizacji Zdrowia zaapelował do lekarzy na całym świecie, aby zbierali oni informację na temat tego syndromu. Dzięki temu, we współpracy z WHO, będą oni mogli ustalić przyczyny choroby oraz metody leczenia.

Zobacz także: CZY STUDENCI WRÓCĄ NA UCZELNIE W TYM ROKU AKADEMICKIM? MINISTERSTWO SZKOLNICTWA WYŻSZEGO WYDAŁO OFICJALNY KOMUNIKAT

Może zainteresuje Cię to: WNUK MAGDY GESSLER NIE BĘDZIE WYCHOWYWAŁ SIĘ W STOLICY. LARA GESSLER ZMIENIŁA MIEJSCE ZAMIESZKANIA

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: MINISTER ANDRUSZKIEWICZ STARA SIĘ O DZIECKO. CZY POLITYK ZAMIERZA POBIERAĆ ŚWIADCZENIE 500 PLUS