Folia aluminiowa ma wiele różnorakich zastosowań, najczęściej kuchennych. Może służyć do przechowywania żywności, grillowania czy pieczenia, a nawet być naszym sprzymierzeńcem podczas sprzątania.

Jednak, choć nie każdy o tym wie, trzeba na nią bardzo uważać – folia aluminiowa może szkodzić naszemu zdrowiu.

Czy używanie folii aluminiowej to na pewno dobry pomysł?

Folia aluminiowa potrafi dobrze utrzymywać ciepło, stąd często używana jest do pieczenia posiłków – nie dość, że ich przygotowanie trwa zdecydowanie szybciej, to jeszcze poza piekarnikiem pozostają ciepłe przez jeszcze długi czas.

Folia aluminiowa. Źródło: radiozet.pl
Folia aluminiowa. Źródło: radiozet.pl
Folia aluminiowa. Źródło: radiozet.pl

Podczas grilla może nam się przydać do zawinięcia kukurydzy, ziemniaków oraz pieczarek, zaś przy używaniu piekarnika najczęściej przyrządzamy w niej mięso i ryby. Warto jednak wiedzieć, że o folii aluminiowej nie można mówić w samych superlatywach, i przemyśleć korzystanie z niej w kuchni.

Gdy folia podgrzeje się, z łatwością pęka, a to sprawia, że może trafić do naszego jedzenia. Z kolei duża zawartość glinu – jak dowiedli naukowcy – ma związek z chorobą Alzheimera.

Jeśli używamy folii aluminiowej na grillu, musimy liczyć się z tym, że jej kawałki są spalane, a w efekcie powstają opary groźne dla zdrowia. Podczas przebywania w pobliżu wdychamy je, a to sprawia, że możemy nabawić się problemów z oddychaniem. Według niektórych naukowców skutkiem może być nawet zwłóknienie płuc.

Folia aluminiowa. Źródło: 5minutdlazdrowia.pl
Folia aluminiowa. Źródło: 5minutdlazdrowia.pl
Folia aluminiowa. Źródło: 5minutdlazdrowia.pl

Ponadto aluminium może gromadzić się w kościach, tym samym będąc „konkurencją” dla wapnia. W efekcie komórki kości zmniejszają swoją aktywność.

Ze wspomnianych przyczyn zdrowotnych warto przemyśleć również używanie garnków aluminiowych. Istnieją wszak inne materiały, które doskonale radzą sobie w kuchni.

Do przechowywania jedzenia warto wybrać pojemniki (najlepiej szklane) albo woreczki, ewentualnie papierowe torebki lub papier śniadaniowy. Podczas pieczenia zrezygnować z folii aluminiowej – w razie potrzeby można zastąpić ją papierem lub rękawem do pieczenia.

Z kolei robiąc grilla, warto umyć jego ruszt i pozbyć się aluminiowych tacek.

Przypomnij sobie o… KUBA WOJEWÓDZKI POKAZAŁ NOWĄ PARTNERKĘ. FANI DZIENNIKARZA DOPATRUJĄ SIĘ W NIEJ POPULARNEJ AKTORKI

Jak informował portal Życie: BÓG JEST JEDYNYM ZAUFANYM POWIERNIKIEM NASZYCH TAJEMNIC. WARTO ZWIERZAĆ SIĘ WYŁĄCZNIE JEMU

Portal Życie pisał również o… SĄ GRZECHY, KTÓRYCH NIE ODPUŚCI ŻADEN KSIĄDZ. NIEKTÓRE SĄ NAPRAWDĘ NIEPOZORNE