Paweł Królikowski był jednym z cenionych i popularnych polskich aktorów. Niestety, nie zobaczymy go już w żadnej produkcji. Gwiazdor zmarł w wieku 58 lat, 27 lutego nad ranem, na skutek przegranej walki z chorobą neurologiczną.

Początkowo aktor bagatelizował swój stan zdrowia, twierdząc, że to jedynie powikłania po grypie. Ostatecznie jego żona, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, poprosiła go, aby pojechał do szpitala. Tam okazało się, że doszło do pęknięcia tętniaka w mózgu.

Tuz przed Bożym Narodzeniem Paweł Królikowski trafił do szpitala, gdzie przebywał aż po sądny dzień. Wiadomość o odejściu Pawła Królikowskiego wstrząsnęła wszystkimi.

Aktor miał poważne problemy zdrowotne od 2015 roku – to wtedy zaczął cierpieć na problemy ze wzrokiem, zawroty głowy i niepokojąco częste wymioty.

Paweł Królikowski. Źródło: kultura.onet.pl
Paweł Królikowski. Źródło: kultura.onet.pl
Paweł Królikowski. Źródło: kultura.onet.pl

Paweł Królikowski był mężem oraz ojcem pięciorga dzieci. Gwiazdor był bardzo kochany przez najbliższych, a także uwielbiany przez fanów.

Operacja Pawła Królikowskiego

W miniony weekend na antenie TVN wyemitowano dokument, w którym skupiono się na postaci dr Mirosława Ząbka. Mężczyzna operował m.in. Pawła Królikowskiego.

Program, który pokazała stacja TVN, został zatytułowany „Neurochirurg”. 3 maja opublikowano jego pierwszą część, a operacja Pawła Królikowskiego została pokazana na antenie.

Pokazano, jak Paweł Królikowski znajduje się na stole operacyjnym, a dr Mirosław Ząbek zajmuje się usuwaniem jego guza mózgu. Aktor był przytomny, gdyż lekarz nie chciał uszkodzić jego ośrodka mowy, a jednocześnie chciał wyciąć cały nowotwór.

W programie pokazano także wypowiedzi Pawła Królikowskiego, który mówił o tym, że boi się i czuje się słaby przez diagnozę, którą usłyszał, oraz Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej, która drżała o zdrowie męża. Ujawniono, że aktor mierzył się z nowotworem złośliwym.

Operacja Pawła Królikowskiego. Źródło: player.pl
Operacja Pawła Królikowskiego. Źródło: player.pl
Operacja Pawła Królikowskiego. Źródło: player.pl

Podczas operacji lekarz wyjaśnił, że Królikowski będzie przytomny, by zapobiec uszkodzeniu ośrodka mowy – lekarze będą z nim rozmawiać. Istotnie – w czasie trwania zabiegu rozpoznawał obrazki pokazywane przez pielęgniarkę, a także liczył.

- Rozmawiałam z profesorem. On mówi, że chyba udało się wyciąć całego guza. Myślę, że dziś, w dobie, kiedy młodym ludziom brakuje autorytetów, taki człowiek to jest megasprawa, to jest skarb narodowy – opowiadała żona aktora po operacji.

Gdy zabieg dobiegł końca, Małgorzata Ostrowska-Królikowska pytała, czy mąż ją rozpoznaje. „No pewno, że tak. Chodź, buziaka mi daj” – odparł Paweł Królikowski.

Niestety, aktor musiał przejść kolejną operację w grudniu 2019 roku, od tego czasu czuł się coraz gorzej. Przegrał starcie z chorobą.