Każdego roku wiele osób decyduje się na wakacyjny wypoczynek nad morzem. Wylegiwanie się na słonecznej plaży czy pływanie w wodzie zdecydowanie są świetną formą spędzania czasu w upalne dni. Pomogą na trochę odciąć się od codziennej rutyny.

Warto jednak pamiętać, aby zachować ostrożność, gdyż w niektórych przypadkach żywioł, jakim jest woda może stanowić niebezpieczeństwo dla człowieka. Z tego powodu najlepiej obserwować ją, aby zauważyć ewentualne oznaki świadczące o zagrożeniu.

Tak wyglądające fale zwiastują niebezpieczeństwo

Nad wodą czasami można zaobserwować nietypowe zjawisko, jakim są kwadratowe fale. W takim przypadku fale poruszające się w stronę lądu zostają przecięte przez fale płynące wzdłuż brzegu. W ten sposób powstaje coś w rodzaju szachowncy.

Kwadratowe fale mogą być bardzo niebezpieczne, źródło: Newsner
Kwadratowe fale mogą być bardzo niebezpieczne, źródło: Newsner
Kwadratowe fale mogą być bardzo niebezpieczne, źródło: Newsner

Mimo, że kwadraty na morzu robią ogromne wrażenie, to należy pamiętać, że stanowią niebezpieczeństwo dla człowieka.

Dlaczego należy uważać na kwadratowe fale?

Krzyżujące się fale to dość rzadkie zjawisko, które jest trudne do wyjaśnienia. Powstaje w wyniku przeciącia się fal pod kątem 90 stopni. Z jakiego powodu powstająca wtedy szachownica jest tak niebezpieczna?

Niewielkie łodzie najlepiej poruszają się po wodzie, kiedy wraz z dużymi falami płynąc prostopadle do nich. W ten sposób kapitan może uzyskać najlepszą sterowność.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy fale rozbijają się o bok łódki. W przypadku, kiedy będzie miało to miejsce z dwóch różnych kierunków, istnieje duże prawdopodobieństwo wywrócenia się łodzi.

Z tego względu widząc takie zjawisko, najlepiej pozostać na brzegu i poczekać, aż wszystko wróci do normy.

Może zainteresuje Cię to: POGODA NAS NIE ROZPIESZCZA. IMGW WYDAŁ ALERTY OBOWIĄZUJĄCE W WIĘKSZOŚCI KRAJU

Polecamy także: NIŻ MAREIKE NADCIĄGA NAD POLSKĘ. W NIEKTÓRYCH MIEJSCACH POWIEJE BARDZO SILNY WIATR

Portal "Życie" informował o: MAJÓWKA ZACZYNA SIĘ BURZOWO. IMGW WYDAJE PIERWSZE ALERTY. MOŻE BYĆ INTENSYWNIE