Blok czekoladowy to deser, który królował w czasie PRL i nieodłącznie kojarzy się ze smakiem dzieciństwa. Podczas jedzenia tego słodkiego przysmaku z pewnością poczujesz nostalgię. Twoja ulubiona przekąska będzie zawsze w zasięgu Twojej ręki!

Prosty przepis na tradycyjny blok czekoladowy

Jednym z najbardziej charakterystycznych deserów w czasach PRL jest blok czekoladowy. Ubiegłe lata były dość specyficznym okresem, a niewielka dostępność produktów sprawiała, że trzeba było nieco pogłówkować, aby zaspokoić swoje kulinarne potrzeby.

Niektóre osoby wciąż twierdzą, że specjały, które wtedy podawano już zawsze będą tymi najlepszymi. Jeden z nich można wykonać posługując się tym prrostym przepisem.

W PRL największą popularnością wśród deserów cieszył się blok czekoladowy. Dostępny był w niemal każdym sklepie. Jego wykonanie jest dużo prostsze niż mogłoby się wydawać. Wystarczy jedynie kilka składników.

Składniki

Do przygotowania bloku czekoladowego potrzebne będzie kilka prostych składników. Są one łatwo dostępne w każdym sklepie.

 

  • pół szklanki mleka

  • jedna kostka masła w temperaturze pokojowej

  • dwie szklanki cukru

  • pięć łyżek kakao

  • szklanka mleka w proszku

  • dwie paczki herbatników

Jak przygotować blok czekoladowy?

W pierwszej kolejności należy posmarować formę masłem. Następnie mieszamy w misce mleko, stopione masło i podgrzany cukier uważając przy tym, aby nie doprowadzić mieszanki do wrzenia.

Dodajemy kakao i mleko w proszku i podgrzewamy przez chwilę mieszając aż do uzyskania jednolitej masy. Następnie trzeba dorzucić do niej pokruszone herbatniki.

Przygotowaną bazę wylewamy do przygotowanej wcześniej formy i wkładamy do lodówki na noc. Rano blok czekoladowy powinien być gotowy.

Może zainteresuje Cię to: MASZ OCHOTĘ NA PYSZNY DESER? TO CIASTO MOŻESZ ZROBIĆ W PIĘTNAŚCIE MINUT BEZ PIECZENIA

Zobacz także: MASZ OCHOTĘ NA DESER, A WYCHODZI CI KOLEJNY ZAKALEC? JEST NA TO SPOSÓB. PROSTY PRZEPIS NA CIASTO, KTÓRE WYKONA ABSOLUTNIE KAŻDY

Portal "Życie" informował o: PRZEPIS NA IDEALNE KOTLETY MIELONE. ICH TAJEMNICA TKWI W JEDNEJ RZECZY