Babcia i dziadek to jedne z najważniejszych i najbliższych osób w ludzkim życiu. Większość dzieci spędza z nimi sporo czasu.

To dzięki dziadkom od najmłodszych lat poznajemy świat, to oni często przejmują nad nami opiekę, gdy rodzice są w pracy, i wreszcie to wspólnie spędzony czas zapada nam w pamięć do końca życia.

Najczęstszy kontakt z dziadkami mają dzieci w najmłodszym wieku, kilkulatkowie. Należy dbać o te więzi rodzinne, dzięki którym maluchy prawidłowo się rozwijają i rozumieją wartość, jaką jest rodzina.

Dziadkowie bardzo często odprowadzają nas do szkoły czy przedszkola, częstują ugotowanymi przez siebie obiadami, zabierają na plac zabaw czy spacery. Często możemy liczyć na to, że przeczytają nam bajki na dobranoc, a tym młodszym z niezwykłą cierpliwością pokażą, jak wygląda świat.

Zajmowanie się wnukami wpływa korzystnie na zdrowie dziadków

Zajmowanie się wnukami jest zajęciem, które większość dziadków przejmuje z wielką chęcią, gdy tylko ma taką możliwość. Przebywanie z maluchami sprawia im frajdę, a okazuje się, że także… przedłuża życie seniorów!

Do takich wniosków doszli naukowcy pracujący dla czasopisma „Evolution and Human Behavior”. Przeprowadzili oni badania na seniorach.

Z wnikliwej analizy wynika, że osoby starsze, które zajmują się małymi dziećmi, są mniej narażone na śmierć w ciągu kolejnych 20 lat niż te, które nie mają okazji opiekować się pociechami.

- Istnieje połączenie pomiędzy opiekowaniem się i zmniejszeniem stresu. Jeśli opiekowanie się wnukami lub innymi jest sposobem na zredukowanie stresu, powinniśmy jako dziadkowie to robić – podsumowuje dr Ronan Factora z kliniki w Cleveland.

Poza opieką nad najmłodszymi należy pamiętać o zachowaniu aktywnego trybu życia, a także posiadania obowiązków i życia towarzyskiego. Dzięki temu będziemy żyć szczęśliwiej i duża szansa, że również dłużej.

Przypomnij sobie o… LEPIEJ POZBĄDŹ SIĘ TYCH ROŚLIN. MOGĄ POWAŻNIE SZKODZIĆ DZIECIOM I ZWIERZĘTOM

Jak informował portal Życie: ILE ZARABIAJĄ POLSKIE GWIAZDY DISCO POLO? SUMA ZWALA Z NÓG

Portal Życie pisał również o… MAJDANOWIE WYBRALI RODZICÓW CHRZESTNYCH DLA TEODORA. WYBÓR JEST BARDZO NIETYPOWY