Istnieje wiele roślin, które mogą pięknie ozdobić nasze mieszkanie. Dodatkowym atutem posiadania sporej ilości kwiatów jest również fakt, że większość z nich doskonale oczyści powietrze, a także pomoże nam się zrelaksować.

Jednak są takie rośliny, których należy się wystrzegać – mogą zaszkodzić nie tylko zwierzętom, ale również ludziom. To szczególnie ważne dla osób, w których mieszkaniach przebywają dzieci – maluchy mogą zjeść fragmenty roślin, a skutki mogą się okazać opłakane.

Rośliny trujące dla zwierząt i ludzi

Czasami do wywołania silnej reakcji potrzeba zjedzenia fragmentu rośliny, innym razem wystarczy jakikolwiek dotyk lub kontakt z rośliną, jej kwiatami czy sokiem. Poważnym problemem jest także sytuacja, w której domowy pupil lub dziecko zje trochę ziemi od kwiatów albo napije się wody z podstawki.

Właśnie dlatego należy uważać na rośliny, które wybieramy. Najpoważniejsze zatrucia może wywołać oleander – jest on najmocniej trujący dla ludzi oraz zwierząt.

Bardzo toksyczne dla ludzi, psów i kotów okazuję się również epipremnum, skrzydłokwiat oraz kaladium. Niezbyt szkodliwe dla nas, lecz mocno trujące dla naszych czworonogów są filodendron oraz bluszcz.

Kolejne rośliny, na które trzeba uważać, są jednak umiarkowanie toksyczne dla nas i czworonogów, to sansewieria oraz difenbachia. Umiarkowanie szkodliwa dla psów i ludzi, lecz bardzo dla kotów, jest lilia.

Łagodnie toksyczne okazują się także zroślichy.

Tych roślin najlepiej byłoby pozbyć się z domu, by wyeliminować ryzyko zatrucia wśród psów, kotów i innych osób, przeważnie dzieci. Mniej bezpiecznym rozwiązaniem jest postawienie ich poza zasięgiem narażonych na zatrucie, jednak należy pamiętać, że dziecko, pies czy kot będzie zdolne wymyślić wiele, by dostać się do naszych domowych kwiatków.

W sytuacji, gdy nie chcemy, by nasze rośliny były odpowiedzialne za zatrucie, najlepiej rozejrzeć się za czymś innym. Niektóre kwiaty są równie efektowne, a nie są toksyczne, należą do nich np. storczyki.

Przypomnij sobie o… POSMARUJ NOGI TĄ DOMOWĄ MAŚCIĄ. NA EFEKTY NIE TRZEBA CZEKAĆ

Jak informował portal Życie: ILE ZARABIAJĄ POLSKIE GWIAZDY DISCO POLO? SUMA ZWALA Z NÓG

Portal Życie pisał również o… EKSMAŁŻONEK MARTY KACZYŃSKIEJ JUŻ NA WOLNOŚCI. JAK OBECNIE WYGLĄDA MARCIN DUBIENIECKI