Brytyjska rodzina królewska jest znana na całym świecie, dlatego dla wielu oczywistym jest, że nazwiska nie są im potrzebne. Jednak pomimo tego wiele osób zastanawiało się zapewne, dlaczego członkowie królewskiego rodu wolą używać swoich tytułów lub po prostu dodają do swoich imion nazwy terytoriów objętych ich panowaniem.

Są jednak w życiu pewne sytuacje, w których posiadanie nazwiska jest wręcz niezbędne. Na przykład w szkole lub na studiach.

Dlaczego rodzina królewska nie używa nazwisk?

W 1952 roku zasiadająca na tronie królowa Elżbieta II postanowiła, że ona i jej rodzina będą nosić nazwisko Windsor. Zaledwie osiem lat później, za namową króla Filipa, monarchini oświadczyła, że jej potomkowie będą prywatnie nosić jednak dwa nazwiska- jej i jej męża. Czyli finalnie nowonarodzeni członkowie królewskiego rodu, którzy nie mają tytułu Królewskiej Mości, mieli nazywać się Mountbatten-Windsor.

Okazuje się jednak, że członkowie rodziny królewskiej wcale nie muszą używać swojego nazwiska. Wystarczy, że będą tytułować się nazwą dynastii lub tytułem związanym z geograficznym panowaniem.

Książę Karol Andrzej i Edward, czyli synowie królowej, mogą posługiwać się zarówno nazwiskiem Windsor, jak i pseudonimem pochodzącym od pochodzenia geograficznego. Cała trójka znacznie częściej używa właśnie tej drugiej opcji, czyli mamy księcia Karola z Walii, księcia Andrzeja York oraz księcia Edwarda Wessex.

Ciekawostką jest, że gdy książę Karol zasiądzie na tronie, będzie mógł ponownie zmienić nazwę swojej dynastii.

-„Dopóki Książę Walii nie uzna, że należy zmienić obecne decyzje, gdy zostanie królem, nadal będzie z Domu Windsor, a jego wnuki posługiwać się będą nazwiskiem Mountbatten-Windsor”- możemy przeczytać w oświadczeniu.

Jakie nazwisko noszą William i Harry?

Synowie księcia Karola i ich żony po ślubie przyjęli następujące nazwiska: William Cambridge oraz Harry Sussex. Są to przydomki związane z nazwą terytorium nad którym panują. Przed ślubem nosili jednak dwuczłonowe nazwisko Mountbatten-Windsor lub, z racji tego, że ich ojciec jest księciem Walii, mogli także używać nazwiska Wales.

Dzieci księcia Williama i Kate mogą korzystać z trzech nazwisk: Cambridge, Wales lub Mountbatten-Windsor. Zupełnie inaczej jest w przypadku syna księcia Harry’ego. Z racji tego, że nie otrzymał tytułu szlacheckiego, może posługiwać się w przyszłości jedynie nazwiskiem Mountbatten-Windsor.

Zobacz także: JAROSŁAW BIENIUK SPODZIEWA SIĘ DZIECKA. KTO JEST MATKĄ

Może zainteresuje Cię to: MAŁGORZATA KRÓLIKOWSKA DODAŁA ZDJĘCIE Z MŁODOŚCI. AKTORKA WYGLĄDAŁA NAPRAWDĘ ZJAWISKOWO

Portal "Życie" poleca: TO TU ODBĘDZIE SIĘ EUROWIZJA JUNIOR 2020? POLSKIE MIASTO MA OGROMNE SZANSE NA ORGANIZACJĘ KONKURSU